Hoppa till sidans innehåll
Foto: NILS JAKOBSSON

Svenska Skidförbundets A-landslag 2020/2021

18 NOV 2020 15:01
Är du nyfiken på vilka åkare som har blivit uttagna till Svenska Skidförbundets A-landslag i samtliga våra idrotter? Här finns svaret.
  • Skapad: 18 NOV 2020 15:01

Alpint

Alexander Köll, LANDSKRONA SC
Anna Swenn-Larsson, RÄTTVIKS SLK
Charlotta Säfvenberg, UHSK UMEÅ SK
Emelie Wikström, IFK SÄVSJÖ
Estelle Alphand, ÅRE SLK
Felix Monsén, ÅRE SLK
Gustav Lundbäck, LULEÅ AK
Ida Dannewitz, UPPSALA SLK
Johan Hagberg, AVESTA SK
Kristoffer Jakobsen, STORKLINTENS AK SKALP
Lin Ivarsson, ÅRE SLK
Lisa Hörnblad, HÖGA KUSTEN ALPIN
Lukas Karlberg, MÄLARÖARNAS ALPINA SK
Magdalena Fjällström, TÄRNA IK FJÄLLVINDEN
Mattias Rönngren, ÅRE SLK
Olle Sundin, DJURGÅRDENS IF
Sara Hector, KUNGSBERGETS AK
Tobias Hedström, JÖNKÖPINGS SLK
William Hansson, MÄLARÖARNAS ALPINA SK

LÄS MER: Lär dig mer om alpint

Backhoppning

Astrid Norstedt, SOLLEFTEÅ GIF BHK
Frida Westman, IF FRISKA VILJOR

LÄS MER: Lär dig mer om backhoppning

Freeski

Emil Granbom, FALU SNOWPARK
Henrik Harlaut, ÅRE SLK
Hugo Burvall, SUNDSVALL SLK
Jennie-Lee Burmansson, SÄLENS IF
Jesper Tjäder, ÖFS FREESTYLE
Oliwer Magnusson, ÖFS FREESTYLE
Oscar Wester, FREESTYLEÅKARES FÖRENING

LÄS MER: Lär dig mer om freeski

Längskidor

Calle Halfvarsson, SÅGMYRA SK
Charlotte Kalla, PITEÅ ELIT SK
Ebba Andersson, SOLLEFTEÅ SKIDOR IF
Emma Ribom, PITEÅ ELIT
Frida Karlsson, SOLLEFTEÅ SKIDOR IF
Hanna Falk, ULRICEHAMNS IF
Linn Svahn, ÖSTERSUNDS SK
Jens Burman, ÅSARNA IK
Johan Häggström, PITEÅ ELIT SK
Jonna Sundling, PITEÅ ELIT SK
Maja Dahlqvist, FALUN-BORLÄNGE SK
Moa Lundgren, IFK UMEÅ
Oskar Svensson, FALUN-BORLÄNGE SK
Viktor Thorn, ULRICEHAMNS IF

LÄS MER: Lär dig mer om längdåkning

Rullskidor

Alfred Buskqvist, IK STERN
Hanna Abrahamsson, ULRICEHAMNS IF
Jackline Lockner, HUDIKSVALLS IF
Linn Sömskar, IFK UMEÅ
Moa Hansson, LANDSBRO IF SK
Truls Gisselman, REHNS BK
Victor Gustafsson, IFK MORA SK

LÄS MER: Lär dig mer om rullskidor

Puckel

Albin Holmgren, ÅRE SLK
Felix Elofsson, LANDSKRONA SKI-CLUB
Frida Lundblad, GEFLE FREESTYLE
Ludvig Fjällström, ÅRE SLK
Oskar Elofsson, LANDSKRONA SKI-CLUB
Thea Wallberg, ÅRE SLK
Walter Wallberg, ÅRE SLK

LÄS MER: Lär dig mer om puckel

Skicross

Alexandra Ededbo, IFK MORA ALPINA
Elliott Baralo, ÅRE SLK
Erik Mobärg, EDSÅSDALEN SLK
David Mobärg, EDSÅSDALEN SLK
Sandra Näslund, KRAMFORS ALPINA
Viktor Andersson, VEMDALENS IF

LÄS MER: Lär dig mer om skicross

Snowboard

Niklas Mattsson, LEKSAND SNOWBOARD & FREESTYLE CLUB
Sven Thorgren, SOLLENTUNA SLK

LÄS MER: Lär dig mer om snowboard

Speedski

Britta Backlund, RÄTTVIKS SLK
Calle Ribbegårdh, ÅLBERGA SLK
Hanna Matslofva, ORSA ALPINA KLUBB
Jonathan Brunnberg, IDRE SPEEDSKIFÖRENING
Lisa Hovland Udén, NOLBY ALPINA KLUBB
Mats Abrahamsson, VÄST ALPIN SK GÖTEBORG

LÄS MER: Lär dig mer om speedski

Telemark

Olle Collberg, ÖSTERSUND TELEMARK CLUB
Karin Abrahamsson, ÖSTERSUND TELEMARK CLUB

LÄS MER: Lär dig mer om telemark

Skribent: Ann-Charlotte Jernberg
Epost: Adressen Gömd
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info