Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästare 2020/2021

19 APR 2021 10:33
Undrar du vilka som blev svenska mästare säsongen 20/21? Nu behöver du inte undra längre, här finns en sammanställning.
  • Uppdaterad: 19 APR 2021 10:46

Vi säger stort grattis till följande svenska guldmedaljörer:

Disciplin Svensk Mästare   
Längdskidor    
30 km K, mass Johan Häggström, Piteå Elit SK Läs mer
15 km K, mass Ebba Andersson, Piteå Elit SK Läs mer
Sprint Anna Dyvik, IFK Mora SK Läs mer
Sprint Anton Persson, SK Bore Läs mer
Stafett Piteå Elit SK (Emma Ribom, Ebba Andersson, Jonna Sundling) Läs mer
Stafett Piteå Elit SK (Fredrik Andersson, Björn Sandström, Johan Häggström) Läs mer
15 km K Jens Burman, Åsarna SK Läs mer
10 km K  Ebba Andersson, Piteå Elit SK Läs mer
Sprintstafett Piteå Elit (Emma Ribom, Jonna Sundling) Läs mer
Sprintstafett IFK Umeå (Erik Silfver, Marcus Grate) Läs mer
30 km Ebba Andersson, Sollefteå SK Läs mer
50 km Jens Burman, Åsarna SK Läs mer
SM-touren Anna Dyvik, IFK Mora Läs mer
SM-touren Björn Sandström, Piteå Elit Läs mer
Freeski    
Big Air Jennie-Lee Burmansson, Sälens IF Läs mer
Big Air Oliver Movenius, Kangos IK Läs mer
Slopestyle Jennie-Lee Burmansson, Sälens IF Läs mer
Slopestyle Isak Davidsson, Bjursås IK Alpin Läs mer
Snowboard    
Big Air Gabriel Almqvist, Falu Snowpark Läs mer
Big Air Novalie Engholm, HAK Freeride Läs mer
Slopestyle Jesper Landmark, Sälens IF Läs mer
Slopestyle Novalie Engholm, HAK Freeride Läs mer
Alpint    
Slalom Sara Hector, Kungsbergets AK Läs mer
Slalom Adam Hofstedt, Karlstads SLK Läs mer
Storslalom Sara Hector, Kungsbergets AK Läs mer
Storslalom Mattias Rönngren, Åre SLK Läs mer
Super-g Estelle Alphand, Åre SLK Läs mer
Super-g Olle Sundin, Djurgårdens IF Läs mer
Störtlopp Inställt pga dåligt väder  
Skicross    
Skicross Sandra Näslund, Kramfors alpina Läs mer
Skicross David Mobärg, Edsåsdalens SLK Läs mer
Speedski    
S1 Britta Backlund, Rättviks SLK Läs mer
S1 Olof Abrahamsson, Väst Alpin SK Läs mer
S2 Mathilda Persson, IFK Grängesberg AK  
Puckel    
Singel Moa Gustafson, Värmdö FMT Läs mer
Singel Ludvig Fjällström Åre SLK  
Parallell Moa Gustafson, Värmdö FMT  
Parallell Ludvig Fjällström Åre SLK  
Rullskidor    
Sprint F Inställt pga pandemin Läs mer
Sprint F Inställt pga pandemin Läs mer
15 km F, mass. Inställt pga pandemin Läs mer
20 km, F, mass Inställt pga pandemin Läs mer
16 km F Sandra Olsson, Malungs IF  
16 km F Alfred Buskqvist, IK Stern  
40 km K Moa Hansson, Landsbro IF SK Läs mer
40 km K Tom Fahlén, Landsbro IF SK Läs mer
Backhoppning    
K90, plast Olof Lundgren, Friska Viljor  
K90, plast Frida Westman, Friska Viljor  
HS240 Inställt  
     
Skribent: Ann-Charlotte Jernberg
Epost: Adressen Gömd
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info