Lagtävling i VM i Garmisch
Efter en dag med tävlingsuppehåll under alpina VM är det dags att fördela medaljerna i nationstävlingen. För Sverige startar följande åkare:
Anja Pärson, Maria Pietilä Holmner, Hans Olsson, Matts Olsson och Sara Hector som reserv. Det är parallellstorslalom som gäller och vi tror på goda chanser för blågula.
Elva nationer tävlar och Sverige, som är rankade som nummer sju, öppnar mot Tjeckien som vann nationstävlingen vid världscupfinalen i Garmisch i fjol. Efter kvalet går åtta lag vidare till, i tur och ordning: kvartsfinal, semifinal, halvfinal med race om bronset, och slutligen final där lagen gör upp om guld och silvermedaljerna. Banan består av 22 portar och avståndet mellan dessa är 20 meter vilket gör det till en relativt kort storslalom. Ett heat består av fyra åk. Vid oavgjort räknas den bästa damtiden och den bästa herrtiden ihop där den sammanlagda snabbaste tiden avgör vilket lag som vinner.
Sverige har ett silver att försvara från VM i Åre 2007 då nationstävlingen i Val d'Isère utgick vid VM 2009. 11.00 går starten i tävlingen som sänds direkt i tv4 och Eurosport. Håll tummarna för våra svenska hopp!
2015-09-30
2011-02-15