
Ny medarbetare på Ski Team Sweden Alpine
Vi välkomnar Anna-Karin Jejlid till Ski Team Sweden Alpines organisation. Anna-Karin kommer arbeta med utbildning hos oss det närmsta året.
Eftersom utbildningsansvarige Johan Hyllienmark ska vara tjänstledig under ett år för att arbeta med arena- och idrottsanläggningsutveckling för Östersunds kommun kommer Anna-Karin arbeta med utbildning som vikarie för Johan.
– Det är väldigt spännande. Så roligt att få vara en del av det här teamet. Utbildning och utveckling har alltid legat mig varmt om hjärtat så jag går in ganska öppet med att Jag vill vara med och förändra för de olika delarna i skidsverige. Jag vill ge alla sin möjlighet till utbildning och utveckling. Det ska bli så kul att vara med och lyfta alla olika åldrar och få hjälpa till att utöka kompetensen, säger Anna-Karin.
Anna-Karin kommer senast från skidgymnasiet på Jämtlands Gymnasium där hon arbetat som tränare.
– Jag var med och startade upp gymnasiet 2008. Vi tyckte vi hade så många bra skidåkare och ville starta ett gymnasium för att kunna behålla den talang vi hade och det har varit en spännande resa på alla möjliga vis. Alla utmaningar som en uppstart innebär till att faktiskt se att vi ändå behåller så många i sporten efter gymnasiet, fortsätter hon.
Anna-Karin kommer arbeta mycket med just utbildning, men nu på ett rikstäckande plan. Ett område som hon också har god erfarenhet av.
– Jag har inte gjort något annat i mitt liv än att arbeta med skidåkning. Jag kommer från skidgymnasium själv, har jobbat i klubb, distrikt och som regionsutbildare i åtta år innan jag började på skidgymnasiet i Gällivare. Så jag är utbildad på Bosöns idrottsfolkhögskola och på Gymnastik och Idrottshögskolan i Stockholm. Därför passar det bra för mig att arbeta som alpin idrottsutbildningsansvarig i Sverige för jag har gått alla utbildningar inom svensk skidåkning som går, avslutar hon.
Anna-Karin kommer utgå från nationalarenan i Åre där hon kommer ingå i det nationella teamet som arbetar med alpin utveckling.
– Jag tror det här kommer tillföra organisationen på flera sätt. Det är kul att vi har hittat en så kompetent och bra ersättare för Johan under den här tiden och det ska bli väldigt kul att arbeta tillsammans med Anna-Karin. Sen är jag övertygad om att Johans tjänstledighet kommer vara givande för honom. Han kommer få mycket kunskap av att arbeta med anläggningsfrågan som i sin tur kommer generera kompetens som är välbehövlig för vår organisation med tanke på att vi är så beroende av anläggningsfrågor, säger Olle Danielsson, nationell chef.
2023-01-02
2018-01-05