Fortsatt bygge för ungdomsbackarna
I oktober blir det eld i berget på Lugnet i Falun. Det är dags att göra markberedningen för ungdomshoppbackarna som ska byggas intill själva VM-arenan.
Gunilla Back, grenchef backhoppning på Svenska Skidförbundet, berättar att arbetet äntligen tagit fart.
– I oktober inleds sprängningarna som sedan ska bli de nya underbackarna för ungdomarna, säger Gunilla Back.
Nu kommer bullret från Lugnet att låta som ljuv musik för alla backintresserade i regionen. Ett stort steg är taget mot de nya hoppbackarna som kommer att betyda så mycket för alla backhoppningsungdomar i landet.
– Falu kommun har ansvaret för byggnationen. Inom kort ska jag träffa kommunföreträdare för att få information om byggnationen och jag kommer då även påtala vikten av att det här arbetet skyndas på. Vi ser nämligen ungdomsbackarna på Lugnet som en riksangelägenhet. När ungdomsbackarna är klara får Sverige en ny komplett arena där ungdomarna kan avancera från nybörjarstadiet till stora VM-backen, säger Gunilla Back och fortsätter:
– Den här anläggningen kommer att locka många aktiva från både Sverige, Norge och Finland som vill komma till Falun på träningsläger.
2022-12-21
2011-10-04