Gå till innehåll

Freeski

SST Funäsdalen 2022.

Klubbar

Här hittar du information som rör landets klubbar och föreningar. Nedan finns även länkar och kontaktpersoner för de klubbar vi känner till, men tipsa oss gärna om du känner till fler.

Som medlem i en klubb kan du träna parkåkning, få hjälp med anmälningar till tävlingar, skaffa FIS-licens med mera.

Alla klubbars verksamhet är olika, välj en klubb som passar dina behov och gärna en med anknytning till den park du oftast åker i. Finns det ingen klubb i din närhet kan du bli medlem i Freestyleskidåkarnasförening.

Klubbar med parkåkning på programmet

Bjursås IK Alpin
Roger Davidsson
rogerdavidsson@gmail.com

Falu Snowpark
Fredrik Johannesson
lelle78@hotmail.com

Freestyleåkarnas Förening (brevlådeklubb)
Åke Moänge
fsf@moange.com

Gefle Freestyle
Jonas Lundblad
jonas.lundblad@hotmail.com

Huddinge Slalomklubb
Fredrik Dewerand
fredrik.dewerand@glocalnet.net

Högheden SLK
Jon Sten
jon.ep.sten@gmail.com

Järfälla Alpina Klubb
Thomas Jellvik
thomas.jellvik@swedbank.se

Kiruna BK
Lennart Niemi
lenki@telia.com

Leksand SB & Freestyle Länk till annan webbplats.
Jonas Trägårdh
trgrdh@yahoo.se

Lidingö Länk till annan webbplats.
Fredrik Westerman
fredrik.westerman@gmail.com

Nybro Slalomklubb
Leif Johansson
lillen-j@telia.com

MASK, Mälaröarnas Alpina Skidklubb
Matilda "Humlan" Westh
humlan.westh@gmail.com

Piteå Extrem Länk till annan webbplats.
Hans Ruthberg
hans.ruthberg@bredband.net

RISK
Joel Hagström
joel_hagstrom@hotmail.com

Saltsjöbadens SLK Länk till annan webbplats.
Dan Sone
dan@sone.eu

Snowcamp.se Länk till annan webbplats.
Andreas Larsson
andreas.larsson@snowcamp.se

Stockholm Freestyle
Mikael Lindström
mikael.lindstrom@humagic.se

Sundsvall SLK Länk till annan webbplats.
Helena Bertz
bertzhelena@gmail.com

Sälens IF
Patrik Burmansson
p.burmansson@gmail.com

Täby Slalomklubb
Mats Nilson
mats.nilson@infor.com

Ullareds SK Länk till annan webbplats.
Janne Persson
jannevbg@gmail.com

Ulricehamn SE Länk till annan webbplats.
Lars-Magnus Andersson
larsa@rydlersbygg.se

UHSK Freeskiing Länk till annan webbplats.
Magnus Ferry
magnus.ferry@umu.se

Östersund FS Freestyle
Ove Jenssen
ove.jenssen@telia.com

Senast uppdaterad
2023-01-18
Publicerad
2022-12-07
Skribent
Clara Sjölund, SSF

Main partner

Premium partner

Team Partners