Gå till innehåll

Freeski

Vinnarduon i freeski bestående av Oliver Movenius och Tova Ståhl.

Vinnarduon i The Flip bestående av Oliver Movenius och Tova Stål. Foto: Daniel Bernstål

Oliver Movenius och Tova Stål vinner The Flip i freeski

Kläppen bjöd på strålande väder under hela SM-helgen. I den mixade partävlingen The Flip var det Oliver Movenius och Tova Stål som komponerade ihop dagens mest kreativa åk och vann den relativt nya grenen.

För andra året i rad tävlade freeskiåkarna i den relativt nya grenen The Flip. Tävlingen som är en inofficiell tävling vid SM är en lagutmaning där en tjej och en kille tillsammans tävlar i en kort slopestyle-course med fokus på laganda och kreativitet. Tävlingen är ett arrangemang tillsammans med Svenska Spel där vinnarna tar hem Hejaprisets check på 10 000 kronor som de får dela med sina hemmaklubbar.

Oliver Movenius, RISK och Tova Stål, Östersund-Frösö SLK (ÖFS) lyckades trots att träffades för första gången komponera ihop ett riktigt kreativt åk och placerades högst på pallen. Planen som skapades på träningen strax innan start var lika enkel som självklar. Att ha roligt.

– Planen var att bara ha kul och försöka synka bra tillsammans med både flippar och andra kreativa grejer. Det var ju första gången vi träffat varandra nu under SM så nu är vi definitivt nya The Flip-kompisar, säger Movenius.

De båda åkarna är helt ense om att dagen varit en succé samt att det är riktigt skönt att det tillkommer ett moment där fokus hamnar mer på lagandan och att ha roligt i en annars rätt pressad och individuell idrott.

– Det var jätteroligt att köra en teamgrej och inte bara tävla individuellt som vi brukar. Att få vara avslappnad och kreativ och inte bara fokusera på prestationen hela tiden, säger Stål.

– Dagen var rolig. Mycket publik som peppade och bara riktigt skön stämning i backen, säger Movenius.

Oliver Movenius och Tova Stål i tävlingen The Flip

Oliver Movenius och Tova Stål i lagtävlingen The Flip. Foto: Daniel Bernstål

Svenska Spels Hejapris

I och med vinsten vinner de båda åkarna även Svenska Spels Hejapris. En check på 10 000 kronor som åkarna får dela på tillsammans med sina respektive hemmaklubbar.

Oliver Movenius som tävlar för kirunaklubben RISK tycker det känns väldigt roligt att få ge tillbaka till en förening som hjälpt honom mycket och att det är viktigt att det finns kvar en satsning på freeski även högt upp i norr.

– Det känns kul att dela pengarna med RISK. Det är roligt att det finns en bra förening i Kiruna. Annars hade det nog inte funnits så stor freeskisatsning hemma. Det är kul att se att det är så pass många som åker och verkligen satsar i hemmabacken, säger Movenius.

RISK själva tycker att Hejapriset är ett riktigt roligt initiativ och att pengarna kommer att komma väl till hands i en av föreningens nya satsningar.

– Det känns verkligen jättekul. Och vilket roligt tävlingsformat. Vi håller nu på med en satsning där vi försöker locka fler tjejer till freeski. Vår barn- och ungdomssektion inom freeski är hyfsat nystartad och där jobbar vi aktivt för att nå ut till fler tjejer. Där tror vi att pengarna kan komma till bra nytta, säger Mona Rosenfors, RISK.

Movenius som spenderar större delen av vintern ute på världscupen känner själv att allt tillskott i kassan välkommet.

– Det har ju gått en del pengar under säsongen så det är skönt att få lite extra ibland, säger han.

Tova Stål tävlandes för ÖFS tycker även hon att det är kul att få dela vinsten med klubben trots att hon inte förtillfället inte bor kvar i området.

– Jag tycker det känns kul att få dela detta med klubben. Det är en riktigt bra förening som jag valt att stanna hos trots att jag inte bor kvar där, säger Stål.

Östersundklubben tycker att det känns roligt att få dela priset med sina medlemmar och att det är självklart att pengarna investeras i klubbens satsning inom freeski.

– Det här tycker vi känns jättekul. Något vi kämpat med i vinter är att dra igång en tjej-grupp med blandade åldrar inom just freeski. Så vi försöker planera in lite event med fokus på att locka in just tjejer. Så det skulle absolut kunna vara något vi kan satsa pengarna på, säger Marie Flodström, Östersund-Frösö Slalomklubb.

Vad Stål själv kommer att lägga pengarna på råder det för 25-åringen inga tvivel om.

– Pengarna kommer jag använda på att kunna åka skidor och fortsätta tävla. Det finns alltid en massa utgifter som det här hjälper till att täcka, säger Stål.

För Svenska Spel känns det lika roligt som självklart att bidra till idrottens utveckling genom att stötta atleter och föreningar. Och att kunna göra detta genom succé-tävlingen The Flip är något som känns extra roligt.

– Svenska Spel är Sveriges största idrottssponsor, från gräsrot till elit. Under SM tävlingarna i Kläppen känns det självklart att vi möjliggör för några av våra främsta atleter att ge tillbaka till föreningar som betyder mycket för dem. Idrotten är en viktig samlingsplats för såväl unga som gamla och jag är övertygad om att både RISK och ÖFS kommer förvalta medlen på ett ypperligt sätt, säger Linn Rydstedt, Svenska Spel.

Senast uppdaterad
2023-04-05
Publicerad
2023-04-05
Skribent
Calle Lundqvist

UPPTÄCK MER

Oliver Movenius och Tova Stål vinner The Flip i freeski

Kläppen bjöd på strålande väder under hela SM-helgen. I den mixade par...

LÄS NYHETEN

Tova Stål och Oliwer Magnusson vinner SM-guld i slopestyle

I den avslutande dagen på SM i freeski stod slopestyle på schemat. Tov...

LÄS NYHETEN

Jesper Tjäder och Jennie-Lee Burmansson vinner SM i big air

Kläppen bjöd fortsatt på strålande väder när SM-tävlingarna fortsatte ...

LÄS NYHETEN

Dags för SM i freeski i Kläppen

Parken i Kläppen är redo inför en av skid- och brädsportens mest efter...

LÄS NYHETEN

Joar Nordmark Björnström och Tova Stål vinner SST-totalen och Svenska Spels Hejapris

Säsongens sista deltävling i Swedish Slopestyle Tour, SST, avgjordes p...

LÄS NYHETEN

Tjäder vinner världscupavslutningen i slopestyle

Efter två mer eller mindre perfekta åk avslutade Jesper Tjäder vintern...

LÄS NYHETEN

Oliver Movenius och Tova Stål vinner The Flip i freeski

Kläppen bjöd på strålande väder under hela SM-helgen. I den mixade par...

LÄS NYHETEN

Tova Stål och Oliwer Magnusson vinner SM-guld i slopestyle

I den avslutande dagen på SM i freeski stod slopestyle på schemat. Tov...

LÄS NYHETEN

Jesper Tjäder och Jennie-Lee Burmansson vinner SM i big air

Kläppen bjöd fortsatt på strålande väder när SM-tävlingarna fortsatte ...

LÄS NYHETEN

Dags för SM i freeski i Kläppen

Parken i Kläppen är redo inför en av skid- och brädsportens mest efter...

LÄS NYHETEN

Joar Nordmark Björnström och Tova Stål vinner SST-totalen och Svenska Spels Hejapris

Säsongens sista deltävling i Swedish Slopestyle Tour, SST, avgjordes p...

LÄS NYHETEN

Tjäder vinner världscupavslutningen i slopestyle

Efter två mer eller mindre perfekta åk avslutade Jesper Tjäder vintern...

LÄS NYHETEN

Magnusson och Tjäder vidare till final i årets sista världscup

En rad världsstjärnor stod på startlinjen i schweiziska Silvaplana när...

LÄS NYHETEN

Tjäder tvåa i slopestyle-finalen i Tignes

Det var riktig vårkänsla i franska Tignes när finalen i slopestyle avg...

LÄS NYHETEN

Tjäder och Magnusson till final i franska Tignes

Efter ett slopestyle-kval med strålande sol och tufft motstånd tog sig...

LÄS NYHETEN

Huvudpartner

Lagpartner

Leverantörer