Gå till innehåll

Längdåkning

Längdåkning

Hanna Falk blir sportchef för Ulricehamns IF Skidor

Efter att ha avslutat den egna elitkarriären tar Hanna Falk nu på sig ledarrollen som sportchef för Ulricehamns IF Skidor. Uppdraget är att inspirera klubbens skidåkare och ledare med fokus på att stötta junior- och seniortruppen.

Ulricehamns IF Skidors verksamhet har vuxit stort de senaste 10 åren med inspiration från Hanna Falks framgångar på den internationella skidcirkusen och klubbens succé som arrangör med världscuptävlingarna som krona på verket. Ungdomsverksamheten har mångdubblats och den stora bredden har också gett en spets med framgångar på ungdoms- och juniormästerskap. Med det som grund gör klubben nu en storsatsning för att fortsätta utvecklingen både som bredd och elitklubb.

– Vi har en fantastiskt fin ungdomsverksamhet som har fostrat många lovande åkare. För föreningen är anställningen en fantastisk möjlighet att ta vara på Hannas erfarenhet från elitkarriären och inspirerar våra lovande junior- och senioråkare i deras satsning, säger Owe Isacsson, ledare för junior och senior i Ulricehamns IF Skidor.

Skidklubben har länge diskuterat satsningen på en Sportchef och Falks besked att den egna elitkarriären avslutas gjorde att bitarna nu fallit på plats med rätt kandidat för jobbet.

– Det känns fantastiskt att få chansen att fortsätta vara en del av UIF Skidor. Klubben har gett mig så mycket genom åren och att jag nu kan bidra med mina erfarenheter för att utveckla verksamheten vidare inspirerar mig mycket, säger Hanna Falk.

Anställningen av Hanna Falk är en satsning Ulricehamns IF Skidor gör för att utveckla föreningens arbete och lägga grunden för en fortsatt utveckling som elitklubb. Initialt handlar det om en deltidstjänst men ambitionen är att uppdraget ska växa i takt med föreningens utveckling.

– Min ambition är att fortsätta jobba med längdskidor, idrott och hälsa när jag nu avslutat min aktiva karriär. Jag kommer att kombinera uppdraget som Sportchef i UIF Skidor med ytterligare några uppdrag. Sen får vi se hur det utvecklas över tid, säger Hanna Falk.

Målet är att skapa förutsättningar för lovande juniorer och seniorer att kunna satsa mot världseliten på hemmaplan i Ulricehamn. Hanna Falk har redan varit med på klubbens samlingar sedan skidsäsongen drog igång i maj och får därmed en flygande start på nya jobbet som startar 15 augusti. Samtidigt fortsätter hon sitt ideella engagemang i klubbens ungdomsverksamhet.

– Genom åren har jag alltid försökt att vara med på ungdomsgruppernas träningar ett par gånger om året. Sen arrangerar vi i klubben Hanna Falks Sommarskidskola och där kan jag nu vara med på hela arrangemanget när jag inte behöver prioritera min egen träningen, avslutar Hanna Falk.

Satsningen finansieras utanför Ulricehamns IF Skidor ordinarie verksamhetsbudget genom det kapital klubben byggt upp i arbetet med World Cup Ulricehamn.

Senast uppdaterad
2022-12-21
Publicerad
2022-08-15

UPPTÄCK MER

INSTÄLLT! Stjärntätt i svenska truppen till Rovaniemi

Skandinaviska cupen inviger 2023 med tävlingar i finska Rovaniemi, 6–8...

LÄS NYHETEN

Längdskidlandslaget till Tour de Ski

Efter en kort julledighet har det äntligen blivit dags för världscup o...

LÄS NYHETEN

En historiskt bra säsongstart för längdlandslaget

Välförtjänt väntar ett kortare juluppehåll för vårt landslag. Landslag...

LÄS NYHETEN

John Leander från Åsarna IK vinner Hejapriset och hyllar hemmaföreningen

Svenska Spels Hejapris tillfaller den åkare som förbättrade sina ranki...

LÄS NYHETEN

Med hänvisning till allemansrätten

Nu fylls skidspår över hela landet med glada skidåkare. Men ibland upp...

LÄS NYHETEN

Dubbelt Sundling när Östersundstävlingar fick stjärnglans

Skandinaviska cupen och Ford Smart Energy Cup samsades om samma arrang...

LÄS NYHETEN

INSTÄLLT! Stjärntätt i svenska truppen till Rovaniemi

Skandinaviska cupen inviger 2023 med tävlingar i finska Rovaniemi, 6–8...

LÄS NYHETEN

Längdskidlandslaget till Tour de Ski

Efter en kort julledighet har det äntligen blivit dags för världscup o...

LÄS NYHETEN

En historiskt bra säsongstart för längdlandslaget

Välförtjänt väntar ett kortare juluppehåll för vårt landslag. Landslag...

LÄS NYHETEN

John Leander från Åsarna IK vinner Hejapriset och hyllar hemmaföreningen

Svenska Spels Hejapris tillfaller den åkare som förbättrade sina ranki...

LÄS NYHETEN

Med hänvisning till allemansrätten

Nu fylls skidspår över hela landet med glada skidåkare. Men ibland upp...

LÄS NYHETEN

Dubbelt Sundling när Östersundstävlingar fick stjärnglans

Skandinaviska cupen och Ford Smart Energy Cup samsades om samma arrang...

LÄS NYHETEN

De är klara för VM i Planica

Med 64 dagar kvar till VM i Planica 2023 har det blivit dags att prese...

LÄS NYHETEN

Återbetalning av energiskatt för snötillverkning

En tidig julklapp för alla som tillverkar snö? Om förutsättningarna är...

LÄS NYHETEN

Piteå Elit inspirerar ungdomar

Piteå Elit är en elitförening med många av våra mest framgångsrika län...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner

Team partner