Uppdaterade tävlingsprogram
SSF informerar om ändringar i tävlingsprogrammet inför kommande arrangemang i vinter.
SSF´s tävlingsprogramgrupp tillsammans med arrangörer, RF och SVT har beslutat om följande ändringar i tävlingsprogrammet för Ford Smart Energy Cup, BAUHAUS Cup och SM-veckan i Skövde.
Vid cup-helgen i Idre 9 – 11 december byter lördag och söndag plats med varandra för att underlätta logistiken för arrangör och deltagande klubbar. Det nya tävlingsprogrammet blir:
9 dec Ford Smart Energy Cup Sprint F
10 dec Ford Smart Energy Cup 10/15 km F
BAUHAUS Cup 10 km F
11 dec Ford Smart Energy Cup 10 km K
BAUHAUS Cup 7,5 km K
Tävlingskalendern är uppdaterad (https://ta.skidor.com/EventDetails.aspx?EventID=13831&orgid=80 Länk till annan webbplats.), ändringarna är även gjorda i FIS -kalendern.
Tävlingsprogrammet för BAUHAUS Cup i Lycksele 6-8 januari 2023 justeras vad gäller tävlingsdistanser för att passa JVM-programmet som ändrats av FIS. Nytt program blir:
6 jan Sprint K (alla klasser)
7 jan 10 km F (alla klasser)
8 jan 20 km K masstart (JVM-test D/H 17-20, ingår ej i BAUHAUS Cup)
Tävlingskalendern är uppdaterad (https://ta.skidor.com/EventDetails.aspx?EventID=13845&orgid=80 Länk till annan webbplats.), ändringarna är även gjorda i FIS -kalendern.
En uppdaterad inbjudan till Ford Smart Energy Cup och BAUHAUS Cup finns publicerad på www.bauhauscup.se Länk till annan webbplats. och www.smartenergycup.se
Länk till annan webbplats.
I Skövde har tävlingsprogrammet för SM-veckan justerats för att bättre takta in mot det internationella tävlingsprogrammet och det nya programmet blir:
31 jan Sprint F
1 feb 10/15 km F
4 feb 15/30 km masstart K
5 feb Stafett K
Tävlingskalendern är uppdaterad (https://ta.skidor.com/EventDetails.aspx?EventID=13895&orgid=80 Länk till annan webbplats.), ändringarna är även gjorda i FIS -kalendern.
2023-01-19
2022-11-28
Tom Mårtensson