Gå till innehåll

Längdåkning

Längdåkning
Anton Grahn och Linn Sömskar får skänka Svenska Spels Hejapriset till sina moderklubbar.

Anton Grahn och Linn Sömskar får skänka Svenska Spels Hejapriset till sina moderklubbar.

Grahn och Sömskars moderklubbar får Hejapriset

Anton Grahn och Linn Sömskar. Så heter slutsegrarna i Svenska Spel Summer Tour som utöver prispengar till sig själva får 10 000 kronor genom Svenska Spels Hejapriset att skänka till moderklubbarna IF Hallby SOK och Röbäcks SK.

Efter en hel sommars tävlande på rullskidor i Umeå, Trollhättan och nu senast Falun så är den första upplagan av Svenska Spel Summer Tour avgjord. Utöver att det delades ut totalt 100 000 kronor till åkarna i cupens totala sammanställning så erhöll segrarnas moderklubbar 10 000 kronor var i form av Svenska Spels Hejapriset.

Efter sju deltävlingar såg två tidigare Jönköpingåkare till att skapa ordentlig spänning i herrarnas cupsammandrag. Eric Rosjö chocköppnade och ledde tävlingen med över 15 sekunder redan efter ett av fyra varv. Rosjö låg tvåa i cupen inför loppet men skuggade ledande Anton Grahn med bara ett par poäng emellan de två. Rosjö vann sedan loppet men i kraft av ett överraskande bra distanslopp från Grahn kunde den 18-åriga juniorstjärnan sensationellt stå emot Rosjö i cupens sammanställning och vinna hela Svenska Spel Summer Tour.

—Jag vågar fortfarande knappt tro att det gick vägen. Idag handlade allt om att försvara ledningen i cupen och det känns helt fantastiskt att det lyckades, säger Grahn kort efter målgång.

Anton Grahns modersklubb IF Hallby SOK vinner Hejapriset och 10 000 kr.

Anton Grahns modersklubb IF Hallby SOK vinner Hejapriset och 10 000 kr.

Med segern så får Grahn, utöver prispengar till sig själv, 10 000 kronor att skänka till moderklubben IF Hallby SOK.

—Mitt skidliv startade i Jönköping i Hallby. En väldigt fin klubb som har fostrat många bra skidåkare och som satsar på ungdomar och juniorer idag. Det kommer fostras fler bra skidåkare därifrån, säger Grahn.

"Vi ska berätta för ungdomarna att Anton har svettats ordentligt för dom här pengarna"

Skidundret som nu växer fram med fostran i IF Hallby SOK frontas av JVM-mästaren Anton Grahn, VM-åkaren Eric Rosjö och Ski Classics-vinnaren Johannes Eklöf. Stark gemenskap och skapande av vänskap även bredvid skidåkningen mellan klubbens aktiva ungdomar beskrivs som grunden i det man kallar Hallbykultur.

—I 15 års tid har vi exempelvis haft grötkvällar som ett stående inslag en gång per månad. Då samlar vi alla i klubbstugan efter träningen och äter kvällsfika ihop. Bra stämning, bra ledare och glädje tillsammans är den enda förklaring till framgångarna som jag kan sätta finger på, säger klubbledaren Tomas Pettersson Hjelmqvist.

Vad betyder det för klubben att det kommer fram skidstjärnor från Hallby?

—Jättemycket, både ledare och ungdomar känner en stolhet och en känsla av att allting är möjligt. Pengarna från Hejapriset ska gå oavkortat till något inköp för ungdomarna, vi kommer berätta för dom att det här har Anton svettats ordentligt för, säger Pettersson Hjelmqvist.

Sömskar höll undan för Hansson

Halvvägs in i damloppet hade cupens totaltvåa Moa Hansson från Falun Borlänge skaffat ett stort avstånd och tillräckligt många placeringar mellan sig själv och Umeås cupledarinna Linn Sömskar för att gå upp i ledning. Med en stabil slutforcering kunde dock Sömskar göra det som behövdes för att ta tillbaka ledningen och vinna Svenska Spel Summer Tour med bara 6 poängs marginal.

—Det var ett kämpalopp idag. Jag har dragits med sjukdomsbesvär in i den här finalhelgen men ville ge cupen en chans så jag reste hit, det är skönt att det lyckades, säger Sömskar.

Linn Sömskars modersklubb Röbäcks SK vinner Hejapriset och 10 000 kr.

Linn Sömskars modersklubb Röbäcks SK vinner Hejapriset och 10 000 kr.

Med segern så får Sömskar, utöver prispengar till sig själv, 10 000 kronor att skänka till moderklubben Röbäcks SK.

—Jag åkte fram tills de första junioråren för Röbäcks SK, klubben har betytt väldigt mycket för mitt val att fortsätta åka skidor. Dom är fortfarande en väldigt aktiv klubb som jag håller koll på via Instagram, säger Sömskar och ler.

Röbäcks SK en förening som växer

Röbäcks SK har en stark tradition av att fostra stora skidåkare som Per Elofsson och Linn Sömskar. Idag är man en välmående förening som satsar på att få in så många barn och ungdomar i skidsporten som det bara går.

—Vi fick ett stort uppsving under pandemin och har idag 100 aktiva barn och ungdomar. Vårt fokus är på breddidrott för att uppmana så många som möjligt till skidåkning hela livet. Hejapriset kommer vi satsa i ny utrustning som ger fler chans att prova på skidåkning, säger klubbens ordförande Niklas Eriksson.

Senast uppdaterad
2023-10-11
Publicerad
2023-10-11
Skribent
Mattias Bångman, SSF

UPPTÄCK MER

Precis utanför pallen när Tour de Ski avgjordes i Val di Fiemme

Det blev trippelt utanför pallen i damklassen med svenskor på fjärde, ...

LÄS NYHETEN

Rutiner är avgörande för längdlandslagets resultat

I världscupen hänger allt på detaljerna och så lite som en hudvårdsrut...

LÄS NYHETEN

Fina sprintinsatser från Davos i Tour de Ski

Det andra stoppet i Tour de Ski är avklarat. Vi lämnar Davos med Edvin...

LÄS NYHETEN

Fina tävlingsdagar i Toblach – svenskarna med i toppen i Tour de Ski

Efter tre fina tävlingsdagar i Toblach har vi svenskt på pallen i den ...

LÄS NYHETEN

Så sänds Tour de Ski på Viaplay och TV6

Nu drar den spännande och klassiska skidtävlingen Tour de Ski igång fö...

LÄS NYHETEN

Håll dig uppdaterad med Nyheter i Längdsverige – missa inte vårt nyhetsbrev

Svenska Skidförbundet Längds nyhetsbrev håller dig uppdaterad på allt ...

LÄS NYHETEN

Precis utanför pallen när Tour de Ski avgjordes i Val di Fiemme

Det blev trippelt utanför pallen i damklassen med svenskor på fjärde, ...

LÄS NYHETEN

Rutiner är avgörande för längdlandslagets resultat

I världscupen hänger allt på detaljerna och så lite som en hudvårdsrut...

LÄS NYHETEN

Fina sprintinsatser från Davos i Tour de Ski

Det andra stoppet i Tour de Ski är avklarat. Vi lämnar Davos med Edvin...

LÄS NYHETEN

Fina tävlingsdagar i Toblach – svenskarna med i toppen i Tour de Ski

Efter tre fina tävlingsdagar i Toblach har vi svenskt på pallen i den ...

LÄS NYHETEN

Så sänds Tour de Ski på Viaplay och TV6

Nu drar den spännande och klassiska skidtävlingen Tour de Ski igång fö...

LÄS NYHETEN

Håll dig uppdaterad med Nyheter i Längdsverige – missa inte vårt nyhetsbrev

Svenska Skidförbundet Längds nyhetsbrev håller dig uppdaterad på allt ...

LÄS NYHETEN

Truppen till Ungdoms-OS i Gangwon

Nu är den svenska truppen till Ungdoms-OS som går av stapeln den 19 ja...

LÄS NYHETEN

Laguttagning till Skandinaviska Cupen i Otepää

Den 12 till 14 januari är det åter dags för Skandinavisk Cup. Här är å...

LÄS NYHETEN

Längdlandslaget till Tour de Ski

En av säsongens absoluta höjdpunkter närmar sig – den 30 december till...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner