
Maja Dahlqvist tog sin första seger i världscupen sedan 2021. Foto: Johanna Säll/Bildbyrån
Maja Dahlqvist tog hem segern i sprinten i Cogne
I och med segern fick Maja Dahlqvist kliva högst upp på pallen för första gången sedan 2021 i världscupssammanhang. I herrarnas klass blev Edvin Anger bästa svensk på en sjätteplats.
Maja Dahlqvist toppade sin imponerande insats i fredagens sprintstafett och gick segrande ur den andra sprintdagen i Cogne.
Majas stafettkompis från fredagens andraplats Johanna Hagström fick sin dag avslutad redan i kvartfinal efter att hon åkt på ett gult kort för otilåten stakning i den stakfria zonen längst banan - eftersom hon sedan tidigare haft ett gult kort innabar det tack och hej för dagen.
Märta Rosenberg gjorde återigen ett imponerande kval. Efter en stark start i kvartfinal från Märta samt Moa Lundgren fick de bägge dock ge sig på upploppet mot tyskan Coletta Rydzek och italienskan Caterina Ganz.
I herrarnas klass tog sig Edvin Anger återigen till final i världscupsammanhang. Väl där tog krafterna slut denna gången och Anger åkte in på en sjätteplats i loppet.
Bakom Anger imponerade Anton Grahn och Måns Skoglund som bägge slog nytt personbästa i världscupsammanhang med en sjunde- respektive elfteplats i loppet.
Resultat
Damer
1. Maja Dahlqvist, SWE
2. Nadine Fähndrich, SUI
3. Laura Gimmler, GER
14. Märta Rosenberg
17. Moa Lundgren
36. Ella Olsson
45. Moa Hansson
DSQ. Johanna Hagström
Se hela resultatlistan här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Herrar
1. Erik Valnes, NOR
2. Ansgar Evensen, NOR
3. Even Northug, NOR
6. Edvin Anger
7. Anton Grahn
11. Måns Skoglund
25. Johan Häggström
34. Oskar Svensson
39. Olof Jonsson
Se hela resultatlistan här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
2025-02-01
2025-02-01
Samuel Björn, SSF