
Frida Karlsson vann femmilen på VM i Trondheim.
Frida Karlsson historisk vinnare av den första VM-femmilen för damer
Frida Karlsson levererade en fantastisk prestation och vann damernas femmil vid VM i Trondheim. Med tuffa förhållanden och en dramatisk avslutning, slog hon konkurrenterna och tog sitt första individuella VM-guld.
Det var en strid på knivens eggen mellan Frida Karlsson, Ebba Andersson, Therese Johaug och Heidi Weng, när det hela avgjordes i sista uppförsbacken. I och de tunga spåren visade Frida Karlsson prov på både uthållighet och taktisk styrka. Hon drog större delen av loppet och var först över mållinjen, medan Johaug, som länge varit en av favoriterna, inte orkade med på slutet.
En dramatisk vändning kom när Ebba Andersson krockade med Fridas bakre del av skida i den sista uppförsbacken och föll bort från medaljstriden. Trots sin starka form under dagen var det just den lilla incidenten som satte stopp för hennes medaljdrömmar. I slutändan kunde Frida Karlsson defilera hem guldet, medan Heidi Weng tog silvret och Therese Johaug bronset.
– Det har varit en tuff resa. Det kommer massa känslor nu. Men jag är så nöjd och stolt över vad jag har gjort, säger en rörd Frida Karlsson.
Ebba Andersson var förkrossad efter fallet, medan Jonna Sundling imponerade genom att sluta femma. Moa Ilar och Maja Dahlqvist kämpade tappert och slutade på 14:e respektive 17:e plats.
Topp 3:
- Frida Karlsson, Sverige, 2.24.55,3
- Heidi Weng, Norge, +2,1
- Therese Johaug, Norge, +2,9
Svenska placeringar:
4.Ebba Andersson
5. Jonna Sundling
14. Moa Ilar
17. Maja Dahlqvist
2025-03-10
2025-03-10
Mattias Bångman, SSF