
Skidglädje till tusentals förskolebarnbarn – BAUIS Skidskola gör det möjligt
Tänk dig att stå på ett par skidor för allra första gången – känna pirret i magen, snön som knastrande under fötterna och ett leende på läpparna. Genom BAUIS Skidskola får barn i förskoleåldern chansen att uppleva just detta.
För åtta år sedan startade BAUHAUS och Svenska Skidförbundet BAUIS Skidskola. Målet var enkelt: att ge fler barn i hela Sverige möjlighet att uppleva skidåkning på ett lättillgängligt och inspirerande sätt. Sedan dess har projektet vuxit för varje år – och glädjen likaså.
Den här säsongen finns åtta utrustningspaket med totalt tio par skidutrustningar anpassade till barn i förskoleålder. Förskolor runt om i Sverige kan låna utrustningen under en veckas tid, helt kostnadsfritt.
Solbackens förskola i Fränsta är en av de förskolor som tagit del av låneutrustningen och så här berättar en av pedagogerna;
–Vi har använt oss av skyltarna som följde med och det uppmuntrade till ännu mer skidåkning för dem som redan hade åkt, samtidigt som det blev mer intressant att prova på för dem som aldrig hade stått på ett par skidor, vilket var flera stycken. Så den här möjligheten var verkligen toppen!
Genom åren har över 10 000 förskolebarn fått prova på skidåkning via BAUIS Skidskola. För många är det första gången de står på ett par längdskidor – och flera skulle kanske aldrig fått chansen utan detta initiativ.
Att materialet både möjliggjort skidåkning, tack vare låneutrustning och inspirerat till massor av glädjefylld aktivitet det intygar även pedagogerna vid Pysslingens förskola i Vaxholm.
–Vi pedagoger såg att alla, och då menar vi verkligen alla barnen på avdelningen tyckte att det var en otrolig rolig upplevelse och när vårdnadshavare hämtade sina barn för dagen var det många som fick höra att de önskar sig längdskidor.
Från Svenska Skidförbundet ser man med glädje på projektets utveckling:
–Vi vet att möjligheten att prova idrott utan kostnad blir allt viktigare. Att sen få höra hur det här första tillfället lett till att många barn vill åka igen, familjer skaffat egen utrustning, barn börjat åka med lokala föreningar och att förskolor överväger att köpa in egna skidpaket känns fantastiskt, berättar Jenny Limby, barn- och ungdomsansvarig.
Nya Slättängsgårdens förskola i Bollebygd är ett exempel:
–Flera vårdnadshavarna har blivit intresserade och någon familj skaffade egna skidor. Vi kommer undersöka om vi kan hitta något sätt att finansiera inköp av liknande skidpaket för att ha tillgängligt för alla förskolor i vår kommun. Stort tack för att vi fick ta del av den här fantastiska möjligheten!
För alla förskolor som är intresserade - anmäl intresse via länken,
Länk till annan webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (öppnas i nytt fönster)
Sista anmälningsdag för låneutrustning är 25 november.
Av de som anmält intresse lottas åtta förskolor per period ut.
Läs mer om BAUIs Skidskola på skidor.com
Frågor eller funderingar, kontakta Jenny Limby, jenny.limby@skidor.com
2025-10-22
2025-10-25
Jenny Limby