
Ändringar i Skandinaviska Cupens final
Snöbrist på Island gör att Isländska Skidförbundet meddelat att final-tävlingarna ställs in, istället flyttas tävlingarna till Norge.
Norska Skidföbundet har meddelat den skandinaviska samarbetsgruppen att man kan ta över tävlingarna från Island, något gruppen godkänt.
Tävlingarna kommer arrangeras i Åsen (Nannestad) en vecka senare, 20–22 februari, än ursprungsdatumet och blir ett samarrangemang med den norska junior- och seniorcupen.
Tävlingsprogrammet i Åsen:
20th February: 10km F
21st February: Sprint F
22nd February: 20km C Mass start
Information om tävlingarna, boende, bokning av vallabodar etcetera finns på arrangemangets webbplats: Scan Cup, SPAR NC jr og senior, Åsen | Skiforbundet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Anmälan till tävlingarna görs via tävlingskalendern och det isländska arrangemanget har "ställts om" till det nya i Norge. De anmälningar som hade kommit in till Island flyttas med och om någon ändring av anmälan ska göras får de aktiva själva ordna med det. Sista anmälningsdag är 15 februari och SSF skickar in anmälningarna dagen efter till arrangören. Ingen efteranmälan accepteras.
Information kring landslag och nationell vallaservice
En landslagstrupp till Åsen om fem herrar och fem damer tas ut efter tävlingarna i Ulricehamn den 6–8 februari.
För att ge de aktiva bästa möjliga förutsättningar i sina förberedelser kommer även truppen till U23-VM i Lillehammer den 3–8 mars att tas ut efter tävlingarna i Ulricehamn.
Då planering och budget inför säsongen utgick från deltagande vid enbart en tävling kommer ingen nationell vallaservice att erbjudas i samband med tävlingarna i Åsen.
Övergripande information om Skandinaviska Cupen finns på: www.scancup.net Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
2026-01-29
2026-01-28
Ludvig Remb. SSF