
Ebba Andersson har klivit in i Kalle Ankas värld som Näbba Ankersson
Ebba Andersson ankifieras i Kalle Anka & C:o
I senaste numret av Kalle Anka & C:o, nr 7-8, dök Ebba Andersson och Jonna Sundling upp i skidspåret som Näbba Ankersson och Jaga Segering.
I Ankeborg pågår Vinterspelen för fullt. När Kalle Anka fastnar med bilen på väg för att överraska Kajsa med biljetter till längdtävlingarna ser allt ut att gå snett. Räddningen kommer i form av Näbba Ankersson, som dyker upp i precis rätt ögonblick. För Kajsa, hängiven längdåkningsfantast, blir mötet med idolen avgörande – och Kalles misslyckade överraskning glöms snabbt bort.
– Det känns väldigt hedrande att få bli en del av Ankeborg. Jag är van att jaga sekunder i skidspåret, men detta är första gången jag gör det med näbb och fjädrar. Det är utan tvekan min mest oväntade, och roligaste, OS-uppladdning hittills, säger Ebba Andersson
Det OS-osande numret innehåller även ett särskilt program där fler kända svenska idrottare dyker upp som näbbiga ankor: skicross-stjärnan Sandra Näslund som Susafram Noslund, puckelpistfantomen Walter Wallberg som Walle Wälterber och längdstjärnan Jonna Sundling som Jaga Segering.
– Ebba Andersson är en självklar stjärna i skidspåren och som Näbba Ankersson passar hon perfekt även i Ankeborg. Kombinationen av Ebba och Kalle gör OS extra kvacktuellt, både för sportintresserade och trogna Kalle-läsare, säger Anna Bergström, projektledare för Kalle Anka & C:o.
Serien Snabbt i snön med Ebba Andersson som Näbba Ankersson är skriven av Sune Troelstrup och tecknad av Sebastián Puñales.
Kalle Anka & C:o nr 7–8 släpptes i butik den 11 februari.
2026-02-25
2026-02-27
Alice Holmquist