
Rapport från Europacuplaget i La Rosiers
Efter inställd tävling igår och lång väntan med starter och omstarter blev det äntligen tävling idag.
12 tjejer och 30 killar körde kvalet. Vilket på grund av vädret, som på eftermiddagen blev sämre igen, blev dagens enda åk, och därmed även dagens resultatet.
Clara blev 8:a, Frida 11:a efter en lättare krasch i andra hoppet.
12 tjejer och 30 killar körde kvalet. Vilket på grund av vädret, som på eftermiddagen blev sämre igen, blev dagen enda åk, och därmed även dagens resultatet.
Clara blev 8:a, Frida 11:a efter en lättere krasch i andra hoppet.
Herrklassen vanns av Finlands Jimmy Salonen.
Svenskarna körde bra allihop. Dock körde Edvin ur strax före andra hoppet och Baltasar skenade en bit ner, så även han körde ur. Anton körde bra. lite för stort stopp efter första hoppet, men annars mycket bra. Han slutade på 20:e plats. Felix satte sig i landningen i andra hoppet. Men blev ändå 16:e. David gjorde en bra insats och blev 14:e. Nisse var lite långsam och hade en liten miss precis innan mål och blev 11:a. Oscar åkte näst snabbast av alla (bara Salonen var snabbare) hade ett bra åk med fina hopp och slutade 9:a. Så vi får summera dagen som bra.
I morgon är det parra här. Sedan drar vi till Valmalenco som är ersättning för inställda Piancavallo. Träning fredag, tävlar lördag söndag. Därefter bär det av till Kravavec, där de säger att de har snö och är redo för tävling.
Klas och Jonas
Resultat herrar Länk till annan webbplats.
Resultat damer Länk till annan webbplats.
2023-01-03
2013-02-12
Erik Danielsson
erik.danielsson@skidor.com