Varken Ludvig Fjällström eller Per Spett lyckades nå finalen i parallell puckelpist i Japan
Världscupshelgen i Inawashiro, Japan, var ingen höjdare för våra svenska olympier.
Ludvig och Per fick inte riktigt till det under världscupshelgen i Japan. Varken i singel eller idagens parallell puckelpist tävling.
Tyvärr ingen final i dagens parallall världscupstävling i Japan. Ingen av åkarna lyckades sätt ett bra åk, vilket krävs i den nuvarande konkurrensen.
- Inte så mycket att säga om det. Klart är att både Ludvig och jag är missnöjda med att vi inte fick till våra åk. På träningarna har det funkat fint. Så är det ibland, jag vet att både Ludde och jag kommer att få till det i de kommande tävlingarna, säger en lätt frustrerade Per via sms.
Per hälsar via SMS att de är eftertraktat byte på den japanska autografjägare marknaden. Särskilt Per med sitt skägg och sitt superman hopp gör att de japanska fansen strömmar till backen.
Nästa världscupstävling är i Norge, så nu får våra duktiga åkare kom hem till Sverige och återhämta sig för att sedan dra vidare.
2023-01-03
2014-03-02
Erik Danielsson
erik.danielsson@skidor.com