Gå till innehåll

Puckel

Puckel SM 2023

Puckel SM 2023, foto: Svenska Skidförbundet

Svenska Mästerskapen Puckel 2023

Svenska Mästerskapen i puckel och parallellpuckel är nu avslutat och vi ser tillbaka på en helg fylld av fantastiska prestationer och härlig gemenskap.

Duved bjöd på strålande solsken, enstaka minusgrader och vindstilla. Tävlingsbacken var hård och i fin form vilket gav de 81 startande möjligheter att pusha sig själva och varandra till nya höjder. Nere i målområdet blandades doften av grillen med ljudet av musik, kommentatorer och publik. Allt för att åkare och åskådare ska stortrivas. Speaker under helgen var Hans Olsson och Frida Lundblad vilket båda gjorde ett strålande jobb! Hela tävlingen arrangerades mycket proffsigt av Åre SLK.

På lördagens singeltävling var det Nicolina Stenkula, Landskrona Ski Club, och Emil Holmgren, Åre SLK, som drog de längsta stråna i elitklassen. Detta var första SM-guldet för bägge åkarna. Tvåa i damklassen var Moa Gustafsson, Värmdö Freestyle MT och i herrklassen var det Rasmus Stegfeldt, Landskrona Ski Club. Tätt bakom placerade sig Elis Lundholm, Värmdö Freestyle MT, och Filip Gravenfors, Åre SLK, på varsin tredje plats.

Resultatlistor singel:

FIS Women Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

FIS Men Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Söndagens parallelltävling vanns av Moa Gustafson, Värmdö Freestyle MT efter en rykande final med singelvinnaren Nicolina Stenkula, Landskrona Ski Club. I herrarnas elitklass var det Albin Holmgren, Åre SLK, som tog hem segern och också fick Hejapriset. Han mötte klubbkompisen Filip Gravenfors, Åre SLK, i finalen och visade att äldst var bäst idag. På tredje plats kom Elis Lundholm, Värmdö Freestyle MT och Emil Holmgren, Åre SLK i sina respektive klasser.

Resultatlistor Parallell:

FIS Women Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

FIS Men Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

I elitklassen delades Svenska Spels Hejapris ut till vinnarna. Hejapriset är på tiotusen kronor, där hälften går till åkaren och hälften till hemmaklubben att använda i verksamheten.

– Det är till jättemycket hjälp. Mitt pris kommer att användas till resor och utrustning. Klubbens del skulle jag vilja att det används till startavgifter för klubbens åkare, säger Nicolina Stenkula, Landskrona Ski Club.

På SM ingår även en juniorklass i den befintliga elitklassen. Juniorklassen utgörs av de åkare i startlistan som ännu inte fyllt 21 år. Nicolina Stenkula, Landskrona Ski Club, och Emil Holmgren, Åre SLK, tog hem även denna klass i singel. Tvåa respektive trea var Moa Gustafson och Blanca von Stedingk i damklassen. Båda från Värmdö Freestyle MT. På herrsidan i juniorklassen var Filip Gravenfors tvåa och Robin Olgård trea. Herrarnas parallelltävling vanns av Filip Gravenfors, Åre SLK följt av klubbkamraterna Emil Holmgren och Robin Olgård.

Den hungriga ungdomsklassen bjöd på fantastisk underhållning båda dagarna. Här stod det inte bara medaljer på spel utan även sista möjligheten att visa vad sistaårsungdomarna går för inför den stundande uttagningen till Åre Skidgymnasium. Ebba Tejle, Värmdö Freestyle MT, vann singeltävlingen före Nova Nilsson och Lila Fearing-Fahlen, båda Åre SLK. I killarnas klass var det Linus Johansson, Gefle Freestyle, som drog det längsta strået före Edvin Spett, Luleå Freestyle, och Morgan Sönner, Åre SLK.

Resultatlistor singel:

Youth Women Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Youth Men Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Efter ett fall i singeltävlingen kom Olivia Hedberg, Värmdö Freestyle MT, tillbaka starkt och vann parallellen. Tvåa var Nova Nilsson, Åre SLK, och Ebba Tejle, Värmdö Freestyle MT, var trea. I killklassen vann Noel Gravenfors, Åre SLK, efter en jämn duell med Linus Johansson, Gävle Freestyle. Trea var Loui Windstedt, Åre SLK.

Resutatlistor Parallell:

Youth Women Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Youth Men Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Efter att ungdom- och elitklasserna var klara släpptes de 36 kidsen ut för att erövra backen. Skidglädje är ordet som definierar känslan från botten när svärmen av åkare dundrar ner, sida vid sida, på träningen. Det ser verkligen bra ut med tillväxten i Svensk puckel. Två åk genomfördes och det bästa räknades.

På lördagskvällen ägde den årliga SM-banketten rum på Åre Bageri. Åkare, ledare och föräldrar samlades för att umgås och fira den gångna säsongen. Det delades ut utmärkelser för särskilda prestationer under säsongen. Åre Skidsport var med och sponsrade med fina priser.

Ludvig Fjällström, Åre SLK, som valt att avsluta sin karriär efter 11 år på världscupen blev ceremoniellt avtackad av hela puckelsverige.

Nu är det bara YMG i Duved, YMG-finalen i Lindvallen och NM i Levi kvar innan tävlingssäsongen är över.

Senast uppdaterad
2023-04-04
Publicerad
2023-04-04
Skribent
Felix Elofsson
Kontaktperson
Erik Danielsson
erik.danielsson@skidor.com

UPPTÄCK MER

Med SOK på Playitas

Träningsgrupp A har spenderat sju dagar på Fuerta Ventura, Spanien fyl...

LÄS NYHETEN

Inbjudan till utvecklingsläger

Ta chansen att delta på sommarens spännande utvecklingsläger i Järpen ...

LÄS NYHETEN

Landslaget klart för säsongen 2023/2024

Uttagningen till landslagets träningsgrupper är klar och det här är de...

LÄS NYHETEN

I helgen avgjordes Nordic Championships i Levi

Ett grymt gäng på 19 åkare representerade Sverige på Mogul Nordic Char...

LÄS NYHETEN

Säsongsavslutning för YMG i Lindvallen

Efter en härlig vinter hölls i helgen finalen i det uppskattade tävlin...

LÄS NYHETEN

Puckelvecka i Duved

Under påsklovet kryllade det av puckelåkare i de olika arenorna i Duve...

LÄS NYHETEN

Med SOK på Playitas

Träningsgrupp A har spenderat sju dagar på Fuerta Ventura, Spanien fyl...

LÄS NYHETEN

Inbjudan till utvecklingsläger

Ta chansen att delta på sommarens spännande utvecklingsläger i Järpen ...

LÄS NYHETEN

Landslaget klart för säsongen 2023/2024

Uttagningen till landslagets träningsgrupper är klar och det här är de...

LÄS NYHETEN

I helgen avgjordes Nordic Championships i Levi

Ett grymt gäng på 19 åkare representerade Sverige på Mogul Nordic Char...

LÄS NYHETEN

Säsongsavslutning för YMG i Lindvallen

Efter en härlig vinter hölls i helgen finalen i det uppskattade tävlin...

LÄS NYHETEN

Puckelvecka i Duved

Under påsklovet kryllade det av puckelåkare i de olika arenorna i Duve...

LÄS NYHETEN

Svenska Mästerskapen Puckel 2023

Svenska Mästerskapen i puckel och parallellpuckel är nu avslutat och v...

LÄS NYHETEN

Holmgren och Gustafson svenska mästare i parallellpuckel

Idag var det parallellpuckel på SM-programmet i Duved. Albin Holmgren,...

LÄS NYHETEN

Nya svenska mästare i puckel

På lördagen var det puckel-SM i Duved och båda elitklasserna fick nya ...

LÄS NYHETEN

Huvudpartner

Presenterande partner

Lagpartners