Ytterligare skador i knät för Anna Holmlund
Anna Holmlund skadades allvarligt i höger knä vid ett träningspass i franska Megeve i förra veckan. Hon opererades på plats för en ruptur på patellasenan, knäskålssenan, men det var i övrigt svårt att ställa en korrekt diagnos angående övriga skador.
Anna har nu kommit hem till Sverige och undersökts av svensk expertis och man har kunnat konstatera att det finns ytterligare skador i knät. Hur allvarliga dessa är går idag inte att säga och en ny undersökning kommer att göras om 3–6 veckor.
– Det känns självfallet väldigt trist men i dagsläget vet vi inte om det är allvarliga skador så jag fortsätter försöka förhålla mig positivt. Just nu behöver jag lite lugn och ro för att smälta det här, säger Anna Holmlund.
Säsongen är, som redan tidigare bekräftats, definitivt över och nu påbörjas en lång väg tillbaka med OS i sikte. Anna har fortfarande stora smärtor i knät och kommer spendera den närmaste tiden hemma med familjen i Sundsvall.
– Jag ska göra mitt yttersta för att komma förberedd till OS i Sotji. Men hur, var och när jag kan göra comeback är omöjligt att svara på i dag, säger Anna Holmlund.
Resten av det svenska skicrosslandslaget tränar under veckan i Åre för att nästa vecka åka till Grasgehren, Tyskland, för världscuptävlingar där.
2023-01-03
2013-01-22