Sandras sköna revansch
Efter strul i OS-finalen, där hon slutade utanför pallen på en försmädlig fjärdeplats, och lördagens världscupfinal, där hon åkte omkull, var ordningen äntligen återställd. Sandra var tillbaka, högst upp på pallen där hon stått så många gånger.
Sandra har ett fantastiskt resultat denna säsong med vinst i sju av tio
världscuptävlingar och dessutom två tredjeplatser, vilket betyder att hon redan har säkrat vinsten i den totala skicrosscupen.Lördagens tävling i ryska Sunny Valley och OS-finalen veckan innan är de enda tävlingar där Sandra inte har stått på pallen denna säsong.
Men under söndagens tävling, även den i Sunny Valley, var allt som vanligt igen.
Foto: Sophie Odelberg/SSF
– Vi åkte till Ryssland för att ta revansch efter de uteblivna pallplatserna på OS och trots en snöplig fjärdeplats under lördagen så såg Sandra till att ordningen blev återställd med seger på söndagen! säger sportchef Joar Båtelson.
I och med vinsten säkrade Sandra även segern i den totala freestylevärldscupen, något som ingen skicrossåkare lyckats med sedan 2009. I freestylecupen ingår slopestyle, Big air, halfpipe, skicross, puckel och hopp (aerials).
Foto: Sophie Odelberg/SSF.
– Det talar sitt tydliga språk, vi har helt enkelt världens bästa åkare i vårt landslag, säger Joar.
Intressant ur svensk synvinkel är att den som just nu ligger på andra plats i totalcupen är slopestyleåkaren Jennie-Lee Burmansson
, som just säkrat slopestylecupen.– Det är riktigt häftigt och kul att två svenskar slåss om den titeln, säger Sandra.
I herrarnas tävling åkte Erik Mobärg och Victor Öhling Norberg tyvärr ur i åttondelsfinalen.
Resultat Sunny Valley (RUS)
Damer
1) Sandra Näslund (SWE)
2) Brittany Phelan (CAN)
3) Fanny Smith (SUI)
14) Lisa Andersson
Herrar
1) Kevin Drury (CAN)
2) Jonas Lenherr (SUI)
3) Filip Flisar (SLO)
24) Victor Öhling Norberg
29) Erik Mobärg
33) Victor Sticko
2023-01-03
2018-03-04