Gå till innehåll

Snowboard

Snowboard

Glädje, trivsel och eget ansvar – ett framgångsrecept i Leksand

Carola Landmark-Jonestål är mamma och eldsjäl inom Leksands snowboard & freestyleklubb. Hon är en av flera ledare inom föreningen som bidragit till att skapa en attraktiv förening med en trivsam stämning.

Intervjun med Carola Landmark-Jonestål inleds med fotografering vid hemmabacken i Leksand. Redan här bryter hon mönstret, genom att inte ställa upp i klubbjacka. När hon får frågan utbrister hon i ett hjärtligt skratt:

– Inom snowboard och freestylesporten använder vi inga klubbjackor. Inom andra skidgrenar eller sporter brukar klubbkläderna stå för gemenskap och sammanhållning. Vi har också gemenskap och sammanhållning, men i det här fallet är ungdomarnas häftiga kläder lika med deras identiteter. Det är en speciell stil på deras kläder. Dessutom kan man se på kläderna att där är en snowboardåkare och där är en freestyleåkare.

– Vi hade en gång ett klubbmärke som syddes på jackan. Men längre än så har vi inte kommit.

Leksands snowboard & freestyleklubb är en av Sveriges äldsta och mest meriterade snowboardklubbar. I dag finns alltså även freestyle inom klubbens verksamhet.

Det är fortfarande en framgångsrik förening med bred verksamhet. Klubbens killar och tjejer, som var ”skidrebeller” inom SSF och FIS på 1990-talet, är i dag rutinerade förebilder och inspirationskällor för nästa generation åkare.

– Det har bidragit till att klubben har kunnat fortsätta sin framgångsrika verksamhet, säger Carola Landmark-Jonestål som är mor till Zebastian, 20, Philip, 19 och Jesper, 12. Alla tre sönerna är aktiva snowboardåkare.

– Det är anledningen till att jag stimulerats till att engagera mig i klubben. I dag är det visserligen många år sedan Zebastian och Philip började på skidgymnasiet i Malung, och Jesper är på väg. Men jag tycker fortfarande det är roligt att arbeta inom föreningen. Det är härligt att få vara med och se den glädje som både mina killar och de andra ungdomarna känner när de utövar sin idrott, säger Carola som också är ledamot i styrelsen.

Carola beskriver den fina stämningen inom Leksands snowboard & freestyleklubb:
– Vi har lyckats skapa en miljö där aktiva och ledare trivs med varandra. Det är också en orsak till våra framgångar.

I dag finns en allmän tendens att den äldre generationen klagar på att ungdomarna är lata och ska ha allt serverat. Inom Leksands snowboard & freestyleklubb bevisar åkarna motsatsen.

– Hos oss är det självklart för ungdomarna att ta var sin spade och själva bygga ett hopp om det inte finns något liknande i backen. De sitter inte still och väntar på att någon annan ska ordna bra träningsmöjligheter, berättar Carola och tillägger att det finns ett 40-tal ungdomar som tränar regelbundet inom Leksands snowboard & freestyleklubb. Dessutom tränar alla ungdomar tillsammans. De är inte uppdelade i åldrar. Var och en efter sin förmåga.

– Det bidrar också till ökad gemenskap och till klubbens framgångar, säger Carola.

Nu kan också Carola se tillbaka på ett mycket lyckat SM som Leksands snowboard & freestyleklubb arrangerade i vintras vid Kläppen i Sälen. Carola var ansvarig för arrangemanget tillsammans med klubbkompisen Zarah Näslund. Enligt rapporterna blev det ett mycket lyckat och trivsamt SM som bidrog till att utveckla snowboard- och freestylesporten i landet.

– Även här var trivselfaktorn en viktig nyckel till framgång. Det var viktigt att alla som arbetade med evenemanget kände att det var trevligt och trivdes. Samtidigt fokuserade vi på att skapa enkla men häftiga tävlingar med bra musik och en lysande speaker. Det ser ut som att vi lyckades eftersom åkarna var nöjda, säger Carola Landmark-Jonestål.

Senast uppdaterad
2023-01-03
Publicerad
2011-10-04

UPPTÄCK MER

Nordic Rookie Tour 7 januari i Geilo

Den sjunde januari körs den första tävlingen av Nordic rookie tour i G...

LÄS NYHETEN

Niklas Mattsson fyra på Relentless Big Air i Stuttgart

Åter en gång visade Niklas Mattsson vad han gick för i Big Air. Det bl...

LÄS NYHETEN

Ludvig Billtoft från Täby uttagen till Youth Olympic Games

13–22 januari arrangeras Youth Olympic Games (YOG) i Innsbruck i Öster...

LÄS NYHETEN

Nils Arvidsson fyra på Air & Style i Peking

Än en gång landade Nils Arvidsson från Järvsö hem fjärde platsen i Air...

LÄS NYHETEN

Air & Style i Peking - Nils Arvidsson och Kevin Bäckström på start

Det har dragit ihop sig för säsongens första 6-stjärniga TTR tävling. ...

LÄS NYHETEN

Stadium Winter Jam – en folkfest med svensk seger

Stadium Winter Jam avgjordes på Stockholms Stadion för sjätte året i r...

LÄS NYHETEN

Nordic Rookie Tour 7 januari i Geilo

Den sjunde januari körs den första tävlingen av Nordic rookie tour i G...

LÄS NYHETEN

Niklas Mattsson fyra på Relentless Big Air i Stuttgart

Åter en gång visade Niklas Mattsson vad han gick för i Big Air. Det bl...

LÄS NYHETEN

Ludvig Billtoft från Täby uttagen till Youth Olympic Games

13–22 januari arrangeras Youth Olympic Games (YOG) i Innsbruck i Öster...

LÄS NYHETEN

Nils Arvidsson fyra på Air & Style i Peking

Än en gång landade Nils Arvidsson från Järvsö hem fjärde platsen i Air...

LÄS NYHETEN

Air & Style i Peking - Nils Arvidsson och Kevin Bäckström på start

Det har dragit ihop sig för säsongens första 6-stjärniga TTR tävling. ...

LÄS NYHETEN

Stadium Winter Jam – en folkfest med svensk seger

Stadium Winter Jam avgjordes på Stockholms Stadion för sjätte året i r...

LÄS NYHETEN

Nordic Rookie Tour

Kommande vinter kommer vi att kröna Nordic Rookie Champion efter tävli...

LÄS NYHETEN

Världens mest påkostade actionsportfilm har Sverigepremiär på Cosmonova

När trailern för snowboardfilmen The Art of Flight släpptes på Interne...

LÄS NYHETEN

Seger till Niklas Mattsson på Stadium Winter Jam

Niklas Mattsson, från Sundsvall tävlandes för Leksand Snowboard & Free...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner

Team partner