
Världscup i Big Air i Copper Mountain CO
Idag torsdag börjar kvalet i världscupen i Big Air i Copper Mountain, USA. Det är den sista deltävlingen i snowboardens världscup innan jul och på plats och representerar Sverige är Måns Hedberg från Bollnäs.
–Det ska bli riktigt kul att få tävla här i Copper. Startfältet är vasst så det kommer bli en tuff match att bara ta sig till final. Träningen har gått bra.Hoppet har varit lite flackt i uthopp och landning men det ska åtgärdas till kvalet så jag ser fram emot att få tävla på den här arenan.
Bara att vara på ett berg och åka långa åk ner till hoppet har varit jäkligt kul efter den här intensiva hösten med många tävlingar i städerna på ställningshopp så nu är jag riktigt taggad. Säger Måns Hedberg på telefon från USA.
Kvalet startar 17.00 svensk tid och finalen i Copper går på på lördag den 17 december.
Kontakt på plats: Jocke Hammar +1 970 393 2889
Jocke.hammar@svensksnowboard.se
2023-01-03
2016-12-15