
Calle Sköld tar över som ny förbundskapten
Calle Sköld tar över rollen som förbundskapten för snowboardlandslaget. Med fyra säsonger som ansvarig för utvecklingslandslaget i bagaget kliver han in med stor erfarenhet och bra insyn i verksamheten.
När Joakim Hammar nu slutar som förbundskapten för snowboardlandslaget lämnar han över stafettpinnen till Calle Sköld som tar över ansvaret för verksamheten. För fyra säsonger sedan tog han, vid sidan av jobb och studier, över ansvaret för utvecklingslandslaget i snowboard. Den senaste säsongen utvecklades arbetet till en heltidstjänst som gav mersmak, och nu tar han alltså över rollen som förbundskapten för A-landslaget i snowboard.
– I år har jag verkligen känt att det är otroligt roligt när man kan lägga hela sin tankeverksamhet på det här, när man får göra det på heltid och helhjärtat. Så det ska bli väldigt kul framöver när man får göra det här 110 procent, säger Calle Sköld.
Ända sedan Calle Sköld blev ansvarig för utvecklingslandslaget har det funnits en tanke på att han en dag skulle ta över jobbet som förbundskapten, och nu är den dagen här.
– Vi startade ett traineeprojekt där Calle var en av de första som var med och det syftade till att göra kunskapsöverföring från nuvarande förbundskapten till nästa generations tränare. Så Calle har funnits med i tankarna och jag ser att han är mer än mogen att ta över den rollen. Det ska bli superkul att få in en sån smart och erfaren person, trots sin ringa ålder, säger sportchef Stefan Karlsson.
De senaste fyra säsongerna har Calle Sköld jobbat sida vid sida med Joakim Hammar som byggt upp landslagsverksamheten från grunden. När han nu tar över arbetet vill han hitta sin egen väg att leda arbetet.
– Det blir svåra skor att fylla så jag ska försöka hitta mina egna skor. Men det ska bli väldigt roligt att få hitta mitt sätt att forma arbetet på. Det är bland annat att fortsätta arbetet med den starka gemenskapen av ett vinnarlag. Jag tror att vi har mycket att hämta där för vi är ett bra och sammansvetsat gäng, så det ska bli väldigt kul att få vara med på deras resa framöver, säger Calle Sköld.
Och Joakim Hammar tror att den nya rollen som förbundskaptenen kommer passa Calle Sköld utmärkt.
– Det passar väldigt bra att Calle får kliva in i den rollen och att jag får ta ett steg tillbaka. Han har både snowboardkompetensen och ledaregenskaperna så han kommer göra det här jobbet suveränt, det är jag övertygad om, säger han.
Calle Sköld är nu mer än redo att dra igång arbetet som förbundskapten för snowboardlandslaget. Inledningsvis blir det fokus på barmarksträning och planering inför den kommande mästerskapssäsongen.
– Nu vill jag bara få tid att sätta mig ner med gänget på kickoffen nästa helg och lägga en gemensam plan på hur vi skapar de bästa förutsättningarna och gör oss så redo som möjligt inför nästa säsong. Vi har ju ett mästerskap nästa säsong så det ska bli riktigt roligt att få börja med det. Det är många roliga höjdpunkter att se fram emot, säger han.
2022-12-21
2022-06-10