Trots tuff uppladdning och utmanande hopp – stark insats av William Mathisen på världscupen
Trots en tuff uppladdning och utmanande förhållanden under världscupen i Klagenfurt, Österrike, stod William Mathisen på start med målet att komma tillbaka till tävlingsrutinerna och lägga grunden inför kommande tävlingar. Med en 21a plats i sitt kvalheat tar William Mathisen med sig stärkt självförtroende inför kommande tävlingar.
Efter att ha kämpat med både en hjärnskakning och sjukdom innan jul har William Mathisen fått begränsad tid på snö inför årets första världscup. Big air-tävlingen i Klagenfurt blev därför en möjlighet att testa formen och bygga upp självförtroendet. Men det utmanade ställningshoppet, som hade en stenhård landning gjorde det inte lätt för någon av åkarna.
– Den största ångesten har nog varit hoppet i sig, att jag inte riktigt känt mig redo för att ta mig an det liksom. Jag brukar oftast vara nervös inför det jag måste göra, inte för vad som ska ske tävlingsmässigt. Men det här var väl värsta scenariot på länge, säger William Mathisen.
“En ganska bra boost”
William Mathisen körde i det första av två kvalheat, som avgjordes i tre åk där de två bästa tricken räknades. För Sälenåkaren räckte det till plats 21 i det första heatet, och även om det inte blev en topplacering var det ett viktigt steg i hans väg tillbaka.
Med fokus på att övervinna sina rädslor och hitta tillbaka till självförtroendet tog han med sig värdefulla erfarenheter från tävlingen.
– Det känns inte superbra men någonstans, i grund och botten, så är det väl ändå någorlunda bra. Om man jämför med hur jag har mått och vad jag ändå har gjort, säger William Mathisen.
Förbundskapten Niklas Mattsson är nöjd med William Mathisens insats som är ett kliv i rätt riktigt.
– Jag tycker att William gör det bra med tanke på känslan han hade inför. Att han genomför kvalet efter tre dagar där han inte riktigt har vågat kliva på så ställer han ändå ner en “back 12” i första försöket. Det visar ju på vad han besitter och är en ganska bra “boost”, säger han.
Big air i Kreischberg näst på tur
Med Klagenfurt som en viktig milstolpe blickar William Mathisen nu fram mot nästa tävling, världscupen i big air i Kreischberg, som går av stapeln redan på lördag nästa vecka. Därefter väntar slopestyle i Laax – en av säsongens höjdpunkter för William Mathisen som trivs aningens bättre i slopestyle där han har en pallplats på världscupen i bagaget.
– Nästa vecka kommer det vara snöhopp, så det kommer nog kännas bättre. Och nu när man på något sätt har tagit sig igenom det här, då borde man kunna ta sig igenom det mesta som kommer, säger William Mathisen.
Svenska åkare big air, Kreischberg (AUT)
Gabriel Almqvist, Falu Snowpark
Novalie Engholm, Falu Snowpark
William Mathisen, Sälens IF
I Kreischberg väntar ett big air-hopp, som till skillnad från i Kalgenfurt, är byggt helt i snö. Dessutom förstärks det svenska laget i from av Novalie Engholm och Gabriel Almqvist som gör William Matihsen sällskap.
– Det blir roligt att vi blir ett lite team som kan få peppa av att åka med varandra, säger Niklas Mattsson, förbundskapten.
Damernas kval går av stapeln torsdag den 9 januari. På lördagen den 11 januari väntar sedan en intensiv tävlingsdag som inleds med herrarnas kval och därefter avgörs både damernas och herrarnas final. Finalen går att följa live på Viaplay Vinter med start klockan 17.50 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. på lördagseftermiddagen.
2025-01-05
2025-01-05
Clara Sjölund, SSF