
Progsession – snowboardtjejer – bara för tjejer
Progsession är Svenska Skidförbundets snowboard-tjejsatsning – en plattform som bygger community, skapar utrymme för tjejer inom sporten och stöttar dem i sin egen utveckling. Här finns något för alla, från nybörjare till elit, med allt från läger och lokala initiativ till satsningar för åkare på högsta nivå. Progsession vill ge fler tjejer möjlighet att synas, ta plats och utvecklas inom snowboard.
Progsession har jobbat för att lyfta kvinnlig snowboardåkning sedan 2017 och på lägren deltar både tjejer som har varit med enda sedan starten och de som är där för första gången.
Tova Nejne är en av snowboardtjejerna som har varit med på flera läger, hon har utvecklats enormt mycket under åren och en del av snowboardlandslaget.m
– För mig har Progsession betytt jättemycket och det har varit till extremt stor hjälp för min utveckling. Det har hjälpt både mig som åkare och mitt mentala och hela den biten, säger Tova Nejne.
Följ @progsession Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. på Instagram och inspireras av tjejcommynityt, ta del av information om camps och hitta likasinnade!
Kommande Progsession Camps
Progsession Camp Falun
Datum: 18–21 mars 2026
Plats: Falu Snowpark, Falun
För: Alla snowboardtjejer
Mer info: @progsession Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Vill du veta mer om Progsession?
Marina Minetti, projekledare Progsession
Telefon: +46 73 656 17 95
Mejl: marina.minetti@svensksnowboard.se
2026-01-16
2026-01-16
Clara Sjölund