
Kalla och Calle bäst av svenskarna i VM
Charlotte Kalla sexa och Calle Halfvarsson sjua. Det var dagens bästa resultat när VM i Val di Fiemme fortsatte med skiathlon. Marit Björgen vann igen och Dario Cologna tog sitt första VM-guld.
– Jag är nöjd med insatsen, speciellt den klassiska åkningen, sa Charlotte.
– Jag fick slita, men fick till en bra avslutning, sa Calle.
Formen är god hos de svenska åkarna, men knockoutslaget fattades i skiathlon-tävlingarna.
Charlotte Kalla låg lite överraskande kloss på Björgen, Johaug, Weng, Steira och Kowalczyk in mot skidbytet efter 7,5 kilometer.
– Det gick jättebra med den klassiska åkningen. Dock kan jag få lite problem vid övergången till skejt, särskilt när den delen inleds med en rejäl backe. Musklerna har svårt att ställa om och jag blir stum. Men det gick bättre och bättre, sa Charlotte som känner sig i form och var nöjd med dagen.
Charlotte var nöjd med dagen, formen är på väg. Foto: Bildbyrån.
Emma Wikén tappade på det klassiska momentet. Hon avslutade starkt och kom 14:e i VM-debuten. Anna Haag in som 15:e och Sofia Bleckur som 34:a.
Marit Björgen spurtade ner Therese Johaug och vann sitt andra raka guld. Trea kom Heidi Weng och fyra Kristin Störmer Steira. Fyra norskor i topp, alltså!
De svenska herrarna var långt framme flera gånger under loppet men inte när det drog ihop sig på slutet var de inte i bakhasorna på Dario Cologna, Martin Johnsrud Sundby och Sjur Röthe som lade beslag på medaljerna.
Calle Halfvarsson kom starkt på slutet men startade jakten för sent:
– Jag borde ha inlett jakten på täten tidigare. Nu väntade jag till sista backen och då gick det ju inte att komma fram.
Calle med uppe i täten. Foto: Bildbyrån.
Nu har offensive Calle två sjundeplatser på två starter i VM. En mycket imponerande inledning av Sågmyras stolthet.
Marcus Hellner var precis bakom Calle över mållinjen som åtta.
– Det är ju en hyfsat bra placering men det är ju medaljerna man vill ha. Jag hade inte riktigt rätt power i benen idag och orkade inte ta mig fram på slutet, sa Marcus Hellner som i morgon kör sprintstafett med Emil Jönsson.
Daniel Richardsson och Anders Södergren var 18:e och 19:e. Så totalt sett en bra laginsats av svenskarna.
– Jag kände mig stark och gjorde mitt bästa lopp för säsongen. Tyvärr kom jag inte fram i röran, summerade Södergren som gör sitt sjunde VM.
Teamsprinten åker Sverige med Charlotte Kalla och Ida Ingemarsdotter. De regerande mästarna. Herrlaget blir Marcus Hellner och Emil Jönsson.
2023-01-03
2013-02-23