Sändningstider för säsongens skid- och snowboardtävlingar
Häng med oss den spännande vintersäsongen 2023/2024 som förutom världscupen innehåller spännande VM-sändningar men även en hel del nationella tävlingar.
Sidan uppdateras under hela säsongen. Prenumerera så skickas en notifiering till mejladressen när sidan uppdateras.
Besök respektive kanal vid snabba justeringar i tider
- Viaplay vinter Länk till annan webbplats. (samtliga sändningar från världscupen visas på viaplay.se)
- Radiosporten. Länk till annan webbplats.
- SVT Vinterstudion. Länk till annan webbplats.
- SportExpressen Länk till annan webbplats. (nationella längdtävlingar, sänds även i lokalmedia)
- Hela världscupkalendern Länk till annan webbplats. (länk till FIS)
Förklaringar
vc = världscup
ec = Europa cup
K = klassisk teknik F = fri teknik
mst = masstart, jkst = jaktstart
TBD = Inte bestämt än (to be decided)
Med reservation för ev ändringar.
Fredag 15 mars
(Viaplay studio 12.00 TV6/viaplay.se)
12.15 Längdåkning Herrar/Damer
vc, sprint K, prolog, Falun (SWE)
TV6/viaplay.se
13.10 Snowboard Herrar/Damer
vc, slopestyle, Tignes (FRA)
viaplay.se
(Viaplay studio 14.15 TV6/viaplay.se)
14.45 Längdåkning Herrar/Damer
vc, sprint K, Falun (SWE)
TV6/viaplay.se
18.50 Freeski Herrar/Damer
vc, big air, Tignes (FRA)
viaplay.se
Lördag 16 mars
09.50 Backhoppning Damer
vc, skidflygning, Vikersund (NOR)
viaplay.se
10.50 Freeski Damer
vc, slopestyle, Tignes (FRA)
VS1/viaplay.se
(Viaplay studio 10.30 TV6/viaplay.se)
11.00 Längdåkning Damer
vc, 10 km K, Falun (SWE)
TV6/viaplay.se
INSTÄLLT 11.50 Snowboard Herrar/Damer
vc, parallellslalom, Berchtesgaden (GER)
viaplay.se
INSTÄLLT 11.50 Snowboard Herrar/Damer
vc, slopestyle, Spindleruv (CZE)
viaplay.se
12.50 Nordisk kombination Herrar/Damer
vc, backhoppning, stor backe, mixat lag, Trondheim (NOR)
viaplay.se
13.20 Freeski Herrar
vc, slopestyle, Tignes (FRA)
VS1/viaplay.se
13.30 Skicross Herrar/Damer
vc, Veysonnaz (SUI)
TV10/viaplay.se
(Viaplay studio 13.30 TV6/viaplay.se)
14.00 Längdåkning Herrar
vc, 10 km K, Falun (SWE)
TV6/viaplay.se
14.20 Puckelpist Herrar/Damer
vc, parallell, Valmalenco (ITA)
VSV/viaplay.se
15.00 Nordisk kombination Herrar/Damer
vc, längdskidåkning 4x5km, mixat lag, Trondheim (NOR)
viaplay.se
15.50 Backhoppning Herrar
vc, ski flying, Vikersund (NOR)
viaplay.se
Söndag 17 mars
09.00 Alpint Damer
vc, storslalom åk 1, Saalbach (AUT)
SVT1/SVT Play
09.20 Nordisk kombination Damer
vc, backhoppning, stor backe, Trondheim (NOR)
viaplay.se
09.50 Backhoppning Damer
vc, stor backe, Vikersund (NOR)
viaplay.se
(Viaplay studio 10.30 TV6/viaplay.se)
11.00 Längdåkning Damer
vc, 20 km F, mst, Falun (SWE)
TV6/viaplay.se
10.30 Alpint Herrar
vc, slalom åk 1, Saalbach (AUT)
SVT1/SVT Play
12.00 Alpint Damer
vc, storslalom åk 2, Saalbach (AUT)
SVT1/SVT Play
12.00 Nordisk kombination Herrar
vc, backhoppning, stor backe, Trondheim (NOR)
viaplay.se
13.30 Alpint Herrar
vc, slalom åk 2, Saalbach (AUT)
SVT1/SVT Play
(Viaplay studio 13.45 TV6/viaplay.se)
14.15 Längdåkning Herrar
vc, 20 km F, mst, Falun (SWE)
TV6/viaplay.se
14.45 Nordisk kombination Damer
vc, längdskidåkning 10 km, Trondheim (NOR)
viaplay.se
15.20 Backhoppning Herrar
vc, skidflygning rond 1, Vikersund (NOR)
viaplay.se
14.15 Längdåkning Damer/Herrar
Grate invitational, supersprint, Falun (SWE)
Expressen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster./Bonnier Media (lokaltidningar)
16.00 Nordisk kombination Herrar
vc, längdskidåkning 5 km, Trondheim (NOR)
viaplay.se
16.20 Backhoppning Herrar
vc, skidflygning rond 2, Vikersund (NOR)
viaplay.se
17.25 Backhoppning Herrar
vc, skidflygning rond 3, Vikersund (NOR)
viaplay.se
Onsdag 20 mars
14.30 Längdåkning Herrar
SM, 20 km mst, Pagla (SWE)
SVT1/SVT Play
15.45 Längdåkning Damer
SM, 20 km mst, Pagla (SWE)
SVT1/SVT Play
Torsdag 21 mars
09.45 Längdåkning Damer/Herrar
SM, sprintstafett semifinal, Pagla (SWE)
SVT1/SVT Play
12.45 Längdåkning Damer/Herrar
SM, sprintstafett final, Pagla (SWE)
SVT1/SVT Play
16.50 Backhoppning Damer
vc, normalbacke, Planica (SLO)
viaplay.se
Fredag 22 mars
10.00 Längdåkning Damer
SM, 10 km, Pagla (SWE)
SVT1/SVT Play
10.00 Alpint Damer
vc, super-G, Saalbach (AUT)
SVT1/SVT Play
11.30 Alpint Herrar
vc, super-G, Saalbach (AUT)
SVT1/SVT Play
12.30 Längdåkning Herrar
SM, 10 km, Pagla (SWE)
SVT1/SVT Play
(Viaplay studio 12.15 TV6/viaplay.se)
12.30 Skicross Herrar/Damer
vc, Idre Fjäll (SWE)
TV6/viaplay.se
14.50 Backhoppning Herrar
vc, ski flying,stor backe, Planica (SLO)
VSV/viaplay.se
Lördag 23 mars
09.20 Backhoppning Herrar
vc, stor backe, lag, Planica (SLO)
VSV/viaplay.se
10.00 Puckel Herrar/Damer
SM, singel kval, Storklinten (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
10.50 Snowboard Damer
vc, slopestyle, Silvaplana (SUI)
VSV/viaplay.se
11.15 Alpint Damer
vc, störtlopp, Saalbach (AUT)
SVT1/SVT Play
(Viaplay studio 11.45 TV6/viaplay.se)
12.00 Skicross Herrar/Damer
vc, Idre Fjäll (SWE)
TV6/viaplay.se
12.50 Snowboard Herrar
vc, slopestyle, Silvaplana (SUI)
VSV/viaplay.se
14.00 Puckel Herrar/Damer
SM, singel finaler, Storklinten (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
16.50 Snowboard Herrar/Damer
vc, snowboardcross, Mount St. Anne (CAN)
viaplay.se
Söndag 24 mars
09.20 Backhoppning Herrar
vc, ski flying,stor backe, Planica (SLO)
VSV/viaplay.se
10.00 Puckel Herrar/Damer
SM, parallell kval, Storklinten (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
10.50 Freeski Damer
vc, slopestyle, Silvaplana (SUI)
VSV/viaplay.se
11.15 Alpint Herrar
vc, störtlopp, Saalbach (AUT)
SVT Play
12.50 Freeski Herrar
vc, slopestyle, Silvaplana (SUI)
VSV/viaplay.se
14.00 Puckel Herrar/Damer
SM, parallell finaler, Storklinten (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
15.00 Längdåkning Damer/Herrar
SM, sprint finaler, Boden (SWE)
SVT1/SVT Play
16.50 Snowboard Herrar/Damer
vc, snowboardcross, Mount St. Anne (CAN)
viaplay.se
Måndag 25 mars
12.30 Längdåkning Herrar
SM, stafett, Boden (SWE)
SVT1/SVT Play
14.15 Längdåkning Damer
SM, stafett, Boden (SWE)
SVT1/SVT Play
Tisdag 26 mars
10.00 Längdåkning Damer
SM, 30 km, Boden (SWE)
SVT1/SVT Play
12.45 Längdåkning Herrar
SM, 50 km, Boden (SWE)
SVT1/SVT Play
Fredag 5 april
09.55 Längdåkning Damer/Herrar
Ford Smart Energy Cup, 5 km, Sollefteå (SWE)
Expressen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster./Bonnier Media (lokaltidningar)
Lördag 6 april
10.50 Längdåkning Damer/Herrar
Ford Smart Energy Cup & Bauhaus Cup, sprint, Sollefteå (SWE)
Expressen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster./Bonnier Media (lokaltidningar)
Söndag 7 april
08.50 Längdåkning Damer/Herrar
Ford Smart Energy Cup & Bauhaus Cup, jaktstart, Sollefteå (SWE)
Expressen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster./Bonnier Media (lokaltidningar)
Lördag 13 april
10.00 Puckel Herrar/Damer
Nordiska mästerskap, singel kval, Duved (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
14.00 Puckel Herrar/Damer
Nordiska mästerskap, singel finaler, Duved (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Söndag 14 april
10.00 Puckel Herrar/Damer
Nordiska mästerskap, parallell kval, Duved (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
14.00 Puckel Herrar/Damer
Nordiska mästerskap, parallell finaler, Duved (SWE)
Ski Team Sweden Moguls YouTube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Liveresultatrapportering
Få åktider och poäng i mobilen live, direkt under tävlingen.