Gå till innehåll

SSF

Sändningstider för säsongens skid- och snowboardtävlingar

Häng med oss den spännande vintersäsongen 2022/2023 som förutom världscupen innehåller spännande VM-sändningar men även en hel del nationella tävlingar.

Förklaringar

D = damer, H = herrar
vc = världscup
K = klassisk teknik F = fri teknik
TBD = Inte bestämt än (to be decided)

Schemat uppdateras inför varje vecka. Observera att tävlingar kan ställas in eller skjutas upp, för uppdaterade tider besök respektive kanals webbplats.

I kalendern hittar du även våra egna sändningar från tävlingar och cuper.


Fredag 27 januari

08.50 Längdåkning Damer/Herrar 15–16
Ungdoms-SM, distans F, Högbo SWE
Expressen och lokal media

11.55 Längdåkning Damer
10 km F, vc, Les Rousses FRA
TV6

14.45 Längdåkning Herrar
10 km F, vc, Les Rousses FRA
TV6

19.00 Snowboard Damer/Herrar
Parallellslalom, lag, vc, Blue Mountain CAN
viaplay.se

Lördag 28 januari

00.50 Puckel Damer/Herrar
Puckel, vc, Val St.Come CAN
V Sport Vinter

09.30 Alpint Damer
Slalom åk 1, vc, Spindleruv Mlyn CZE
V Sport Vinter

10.50 Längdåkning Damer/Herrar 15–16
Ungdoms-SM, sprint F, Högbo SWE
Expressen och lokal media

11.30 Alpint Herrar
Super-g, vc, Cortina d'Ampezzo ITA
VS1

11.55 Längdåkning Damer/Herrar
Sprint, K, prolog, vc, Les Rousses FRA
TV6

12.20 Alpint Damer
Storslalom åk 2, vc, Spindleruv Mlyn CZE
V Sport Vinter

13.00 Skicross Damer/Herrar
Skicross, vc, Megève FRA
INSTÄLLD

14.25 Längdåkning Damer/Herrar
Sprint, K, vc, Les Rousses FRA
TV6

16.00 Backhoppning Damer
Stor backe, vc, Hinterzarten GER
V Sport Vinter

Söndag 29 januari

00.50 Puckel Damer/Herrar
Puckel, parallell, vc, Val St.Come CAN
V Sport Vinter

09.05 Alpint Damer
Slalom åk 1, vc, Spindleruv Mlyn CZE
V Sport Vinter

09.50 Längdåkning Damer/Herrar 15–16
Ungdoms-SM, stafett F, Högbo SWE
Expressen och lokal media

10.05 Alpint Herrar
Super-g, vc, Cortina d'Ampezzo ITA
VS1

12.05 Alpint Damer
Slalom åk 2, vc, Spindleruv Mlyn CZE
V Sport Vinter

12.45 Längdåkning Damer
20 km K, masstart, vc, Les Rousses FRA
TV6

14.45 Längdåkning Herrar
20 km K, masstart, vc, Les Rousses FRA
TV6

15.10 Backhoppning Damer
Stor backe, vc, Hinterzarten GER
V Sport Vinter

Med reservation för ev ändringar.

Liveresultatrapportering

Få åktider och poäng i mobilen live direkt under tävlingen.

Ladda ned FIS-appen

Huvudsponsor