Gå till innehåll

Längdåkning

Längdåkning

NIU-antagningar klara

Följande personer är antagna till NIU längd 2013. Grattis!

Gällivare
Amanda Mikko IFK Kiruna
Jakob Fridesjö Sunderby SK
Alexander Engman OK Sarven

Älvsbyn
Erik Pakkala Sävast Ski Team IF
David Nilsson Sävast Ski Team IF
André Matej Sävast Ski Team IF
Markus Karlsson Norrfjärdens IF

Lycksele
Olivia Persson Storumans IK
Vilma Jönsson Östersunds SK
Märta Torshage Vårby IK
Johan Nilsson Byska SK
Mattias Sundin Kramfors Alliansen Skidor
Carl Schogster Täfteå IK
Johan Forslund Föreningen Norsjö Skidor
Daniel Adolfsson Åk 2 Täfteå IK

Östersund
Anna Larsson Ljusne AIK Skidor
Olivia Bengtsson Gäddede SK
Amanda Lindblad Stockviks SF
Patricia Lockner Nätra SK
Hannes Liljedal Östersunds SK
Elias Olofsson Vårby IK
Anders Roos Stuguns SK
Jack Sjödin Junsele IF

Fjällgymnasiet/Åsarna
Elenor Bäckman Hede SK
Ingrid Hallqvist Åsarna IK
Ida Hallqvist Åsarna IK
Ilona Lusth Åsarna IK
Emma Jonsson Åsarna IK
John Leander Åsarna IK

Sveg
Emma Backén Svegs IK
Emma Thalin Svegs IK
Felicia Aurosell Njutångers IF
Klara Nordlund Hybo AIK
David Dahl Visborgs OK
Alexander Johansson Älvdalens IF Skidor
Christoffer Lindberget Älvdalens IF Skidor

Mora
Frida Johansson Hudiksvalls IF
Frida Lindqvist Hagfors SF
Simon Jonsson Gävle SK
Anton Lundkvist Garphyttans IF
Jesper Nordström Torshälla Nyby IS
Carl Andersson Sågmyra SK
Jonathan Persson Korsnäs IF Skidor
Anton Sålder Älvdalens IF Skidor

Falun
Sofia Leksell SK Leksand
Jessica Johansson Falu IK
Joakim Stål Järbo IF
Martin Persson Årsunda IF
Joel Häggström Storvreta IK
Isak Häggström Storvreta IK
Jesper Göras Kvarnsveden SK

Torsby
Matilda Widén IFK Grängesberg SK
Daniella Bjärmark Zinkgruvan IF
Ellen Dahlberg Köla AIK
Josefin Eleskog IFK Skövde SK
Erik Sjöberg Eksjö SOK
Markus Johansson
Erik Thorn Bengtsfors BoIS
Gabriel Stridh Sunne SLF

Ulricehamn
Maja Wiik Tvärreds IF
Elisabeth Aronsson Bredaryds SOK
Amanda Johansson Tranemo IF Skidor
Edvin Andersson Landsbro IF Skidor
Ludvig Johansson Ulricehamns IF
Gustav Johansson Ulricehamns IF
Ludvig Holmberg Tranemo IF Skidor
Edvin Claesson IF Hallby SOK

Timrå
Josefin Hopkins Junsele IF
Alexander Tiger Bergeforsens SK

Ljusdal
Felicia Cahrling Hybo AIK
Tobias Käller Njutångers IF
Oscar Bröte Sundbybergs IK

Senast uppdaterad
2023-01-03
Publicerad
2013-04-04

UPPTÄCK MER

Calle tvåa totalt i Tour de Ski

Calle Halfvarsson lyckades bäst av svenskarna med en sjätteplats i dag...

LÄS NYHETEN

Svensk dubbel till Hanna och vinnar-Calle!

Oberhofs dimma och snö förvandlades bara på några minuter till en blix...

LÄS NYHETEN

Jens glänste i touröppning

Jens blixtinkallades som reserv i det svenska laget och kom till Oberh...

LÄS NYHETEN

13 längdåkare OS-klara

Sverige Olympiska Kommitté har nu tagit ut 13 längdåkare som får repre...

LÄS NYHETEN

Information angående Skandinavisk cup/Team Sportia cup i Skellefteå 4-6 januari 2014

Snöläget gör att det inte är möjligt att genomföra alla tre tävlingsda...

LÄS NYHETEN

Herrlaget sexa i Asiagos sprintstafett

De svenska herrarna kämpade länge i täten i dagens sprintstafett i ita...

LÄS NYHETEN

Calle tvåa totalt i Tour de Ski

Calle Halfvarsson lyckades bäst av svenskarna med en sjätteplats i dag...

LÄS NYHETEN

Svensk dubbel till Hanna och vinnar-Calle!

Oberhofs dimma och snö förvandlades bara på några minuter till en blix...

LÄS NYHETEN

Jens glänste i touröppning

Jens blixtinkallades som reserv i det svenska laget och kom till Oberh...

LÄS NYHETEN

13 längdåkare OS-klara

Sverige Olympiska Kommitté har nu tagit ut 13 längdåkare som får repre...

LÄS NYHETEN

Information angående Skandinavisk cup/Team Sportia cup i Skellefteå 4-6 januari 2014

Snöläget gör att det inte är möjligt att genomföra alla tre tävlingsda...

LÄS NYHETEN

Herrlaget sexa i Asiagos sprintstafett

De svenska herrarna kämpade länge i täten i dagens sprintstafett i ita...

LÄS NYHETEN

Information om Scandic cup/JVM-test 10-12 januari 2014

SSF informerar om beslut angående Scandic cup och JVM-test i Örebro....

LÄS NYHETEN

Britta fyra och Emil femma i Asiago

Britta Johansson Norgren spände musklerna och stakade sig till en impo...

LÄS NYHETEN

Linn och Gustav inkallade i längdlandslaget

Linn Sömskar, IFK Umeå och Gustav Nordström, Borås SK har blixtinkalla...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner

Team partner