
HuvudstadsCrossen
Skicrosstävlingen Huvudstadscrossen arrangerades på Täby konstsnöspår i januari. Med teknikmoment som slalom och baklängesåkning lockades över 200 åkare, allt från knattar till elitåkare.
Det växande intresset för längdskidåkning i Stockholmsregionen märks tydligt när det arrangeras tävlingar på hemmaplan.
– Det är fantastiskt att vi kan locka så många åkare. Konstsnösspåret ger oss förutsättningarna och det känns som att sporten växer för varje år. Det märks både på antalet anmälningar och utövare, säger tävlingsledare Eva-Lena Karlsson, Täby IS Skidor.
Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge SK, som blev tvåa i äldsta herrklassen efter Martin Herbert, IFK Mora SK, summerar HuvudstadsCrossen så här:
– Det var en skojig bana, inte jättekuperad vilket gjorde att man fick ligga i hela tiden men den passade mig bra. Jag drog en vurpa i slalomportarna på första varvet, det var lite slarvigt. Det var en rolig tävling.
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.Foto: Henrik Rådmark
2023-01-02
2018-02-21