Gå till innehåll

Längdåkning

Längdåkning

Stora Skidspårspriset 2018

Hela 70 spårteam runt om i landet har av skidåkare nominerats till Stora Skidspårspriset 2018. Juryn från Skidspår.se och Svenska Skidförbundet har som vanligt haft ett mycket svårt arbete. Till slut föll valet på spårteamet i Vibyggerå SK.

”Stora Skidspårspriset 2018 går till spårteamet i Vibyggerå SK, ett samhälle vid kusten mellan Härnösand och Örnsköldsvik. I spetsen för spårteamet står Jan-Olov Olsson som i alla möjliga olika väderlekar ger sig ut för att köra spår – oavsett om det är solsken eller snödrev. Han meddelar varje gång spårstatus på Skidspår.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., vilket lockar skidåkare även från andra byar och från grannkommuner. Enligt klubbföreträdare har allt detta tillsamman stärkt föreningens varumärke. Jan-Olov finns alltid på plats vid klubbens arrangemang, inte minst när Dockstaskolans elever kommer på besök. Dessutom dras det spår till närliggande fäbodar där det serveras fika. Han hjälper också till med familjearrangemanget Fäbodloppet. Att kunna erbjuda längdskidåkning till såväl unga som gamla ligger också i linje med Svenska Skidförbundets strävan i projektet ”Skidor hela livet”.

Till sin hjälp har Jan-Olov Olsson allt-i-allon Roger Lundgren som i 30 års tid tjänat föreningen genom att på ett mycket förtjänstfullt sätt skruva och meka med klubbens skotrar och spårmaskiner. Han har även ansvarat för klubbstugan, röjning av spåren och dragit ihop folk som hjälper till. När Jan-Olov är ute med spårmaskinen ”Illern” och den krånglar, ringer han Roger som tar sin skoter och kör ut och hjälper Jan-Olov. 

Jan-Olov Olsson och Roger Lundgren 78 respektive 60 år får stå som symbol för alla de hundratals – säkert tusentals – äldre personer som hjälper till i skidklubbar runt om i landet med att ordna åkbara spår. Stora Skidspårspriset 2018 får därför också ses som en hyllning till alla de pensionärer som sliter för att skapa goda förutsättningar för längdskidåkning. Utan era insatser hade Sverige förmodligen inte varit den framstående längdskidnation vi är idag, där OS-guldmedaljerna är det yttersta beviset för detta.”

Senast uppdaterad
2023-01-02
Publicerad
2018-03-01

UPPTÄCK MER

Starkt lopp av Halfvarsson

Calle Halfvarsson gjorde en stark insats då han blev åtta och bäste sv...

LÄS NYHETEN

Fantastisk start på Tour de Ski

Stina Nilsson vann sprinten i Toblach i fri stil, som inledde årets To...

LÄS NYHETEN

Intresseanmälan till ICA-cups riksfinal 2019

Nu är det dags även för våra 13- och 14-åringar. Är du intresserad av ...

LÄS NYHETEN

Maxa styrkan för bästa uthålligheten

Att vara uthållig är bra för en skidåkare, det vet vi alla. Men vad in...

LÄS NYHETEN

Två drottningar, två upplägg, ett samarbete

SkiddrottningarnaStina Nilsson och Charlotte Kalla är lagkamrater i la...

LÄS NYHETEN

Ida serverar blomkålsgryta

– Den här vegetariska grytan är riktigt god och brukar gå hem här hemm...

LÄS NYHETEN

Starkt lopp av Halfvarsson

Calle Halfvarsson gjorde en stark insats då han blev åtta och bäste sv...

LÄS NYHETEN

Fantastisk start på Tour de Ski

Stina Nilsson vann sprinten i Toblach i fri stil, som inledde årets To...

LÄS NYHETEN

Intresseanmälan till ICA-cups riksfinal 2019

Nu är det dags även för våra 13- och 14-åringar. Är du intresserad av ...

LÄS NYHETEN

Maxa styrkan för bästa uthålligheten

Att vara uthållig är bra för en skidåkare, det vet vi alla. Men vad in...

LÄS NYHETEN

Två drottningar, två upplägg, ett samarbete

SkiddrottningarnaStina Nilsson och Charlotte Kalla är lagkamrater i la...

LÄS NYHETEN

Ida serverar blomkålsgryta

– Den här vegetariska grytan är riktigt god och brukar gå hem här hemm...

LÄS NYHETEN

Gemensam vallning på ICA- och Folksam cup

Miljötänk och likvärdighet. Från och med i år gäller gemensam vallning...

LÄS NYHETEN

Intresseanmälan till Folksam cup

Inför Folksam Cup Riksfinal 2019 – intresseanmälan från NSF:s längdklu...

LÄS NYHETEN

Landslagstruppen till Vuokatti

Svenska Skidförbundet har tagit ut landslagstruppen till Skandinaviska...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner

Team partner