
Johanna Hagström trea i Cogne
I sin andra världscuptävling i landslagsdräkt tog sig förstaårssenioren Johanna Hagström hela vägen upp till en tredjeplats i fristilssprinten i Cogne. Även världscupdebutanten Marcus Grate tog sig till final inför italiensk storpublik.
Solen sken från en klarblå himmel och publiken hade tagit sig hela vägen upp till italienska Cogne för att titta på sprinten i fri stil. Tävlingarna gick på 1 300 meters höjd, men det påverkade inte svenskarnas prestationer. För andra helgen i rad tog sig samtliga herrar vidare från kvalet och även fyra av damerna gick vidare.
I kvartsfinalerna åkte Elina Rönnlund, Linn Sömskar och Moa Lundgren ut, medan Johanna Hagström blev tvåa i sitt heat och därmed gick vidare till semifinal.
– Efter prologen kändes det som att jag fick en liten chock. Det är på hög höjd och det var ganska lång åktid. Sedan gick det ganska bra i kvarten, men i sista backen i semin blev jag plötsligt jättetrött, men som tur var kämpade jag hela vägen in och gick in som lucky looser, berättar Hagström, som blev trea i semifinalen.
Den andra lucky looser-tiden togs av Jessica Diggins, från USA. Amerikanskan vann sedan finalen före Sandra Ringwald från Tyskland.
Hagström såg ut att tröttna i finalen, men någonstans hittade hon krafter och kämpade sig till en tredjeplats.
– I finalen var jag bara glad att komma till final och jag låg sist upp i backen innan jag började plocka några placeringar. In på upploppet låg jag fyra och kände, wow, nu känner jag mig inte trött längre, utan jag kan ta det här, det går. Och då gick det, skrattar Hagström.
I herrarnas kvartsfinaler avancerade Karl-Johan Westberg och Marcus Grate till semifinal, medan Johan Häggström, Hugo Jacobsson, Martin Bergström och Olof Jonsson inte tog sig vidare.
Både Westberg och Grate hamnade i det andra heatet, där Westberg länge anförde gruppen. Grate låg sist i gruppen, men i en kurva föll tre åkare framför honom och han låg plötsligt på en tredjeplats. Genom en fin innerkurva kämpade han sig sedan förbi både Westberg och amerikanaren Simeon Hamilton och det slutade med att Westberg vann heatet och tog sig vidare till final. Westberg blev trea och tyvärr räckte inte tiden för en lucky looserplats.
I finalen tröttnade Grate och slutade på en sjätteplats.
Resultat sprint (F) damer Resultat sprint (F) herrar Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
2023-01-02
2019-02-16