
Snart dags för säsongspremiär i Bruksvallarna
Den 20–22 november genomförs Sverigepremiären i Bruksvallarna med tv-sändning under tre dagar. En premiär utan publik, där tävlingsområdet kommer vara avspärrat och indelat i zoner – men det blir en premiär!
– Det blir en elittävling med de bästa på plats. Antalet startande begränsas till 50 damer och 75 herrar per tävlingsdag, säger tävlingsledare Mikaela Sundbaum.
Arrangören i västra Härjedalen har under de senaste veckorna arbetat intensivt med en riskbedömning och åtgärdsplan för Bruksvallsloppet och under torsdagen öppnades anmälan.
– Vi har haft en nära dialog med myndigheterna och genomfört en rad åtgärder för att detta ska bli ett säkert och bra slutet evenemang, säger Mikaela Sundbaum.
Publik kommer inte att tillåtas, juniorklasserna är strukna, tävlingsområdet kommer att vara avspärrat och indelat i zoner och ingen servering kommer att ske på arenan, är några av de förutsättningar som kommer att gälla den 20–22 november i Bruksvallarna.
Utländska åkare tillåts enligt ett kvotsystem framtaget tillsammans med Svenska Skidförbundet. Juniorer kommer att få kliva upp i seniorklass och rankas in efter FIS-punkter.
Vad gäller snötillgången har inte arrangörerna haft vädergudarna med sig, men tävlingsledare Mikaela Sundbaum känner ingen oro:
– Den snö som ligger utlagd har vi lagt väldigt tjock så den kommer att klara sig och vi har medvetet sparat snö för att kunna köra ut mer ifall vi inte får fler sprutnätter. En eller två nätter till med kalla grader behövs för att säkra 5 kilometers slingan, annars genomförs tävlingarna på 3,3 kilometer.
Följ tävlingarna på SVT
Fredag 20 november
11.00–14.50, SVT1/SVT Play
10 km, damer, klassisk teknik
15 km, herrar, klassiskt teknik
Lördag 21 november
08.45–09.50, SVT1/SVT Play
Sprint damer/herrar (kval)
11.20–12.55, SVT1/SVT Play
Sprint, damer/herrar
Söndag 22 november
09.00–10.10, SVT1/SVT Play
10 km, damer, fri teknik
11.15–13.10, SVT1/SVT Play
15 km, herrar, fri teknik
(Källa: svtsport.se)
2023-01-02
2020-11-05