Gå till innehåll

Längdåkning

Längdåkning

Tävling på ungas villkor

Det mest väsentliga med en tävling för barn är glädjen och att barnet får med sig en positiv känsla som leder till fortsatt intresse för längdskidåkning. Hur kan vi tillsammans bidra till det?

En ny syn på träning och tävling - är en av ”utvecklingsresorna” i Riksidrottsförbundets Strategi 2025 och ett av målen i Svenska Skidförbundets Strategi 2026. En ny syn på tävling handlar i första hand om att lyssna på vad våra barn och ungdomar verkligen tilltalas av och erbjuda tävlingsformer som de önskar. Tävlingar som är välkommande, tillgängliga och stimulerar långsiktigt idrottande.

Att åka en skidtävling är en av alla möjligheter till skidåkning. Tävlingsdagen är en totalupplevelse med allt från att uppleva nya miljöer och tävlingsbanor, möjligheten att träffa nya kompisar från andra föreningar, lek och aktivitet i samband med tävlingen, resan dit eller den där riktigt goda matsäcken.

Oavsett vad en tävling kan ge är det självklart att barn och ungdomar inom längdskidåkningen själva väljer om de vill tävla eller inte, alla har en plats oavsett vilket val de gör.

Kanske är det så att vi tillsammans behöver ändra förhållningssätt kring vad tävling är för att vi ska ge chansen till fler barn att få vara med i den härliga tävlingsgemenskap som finns?

Västerås Skidklubb upplevde att flera barn kände osäkerhet till att ställa upp i en tävling och därför började föreningen fundera över vad de kunde göra för att stötta och avdramatisera tävlandet.

-Vi bestämde oss för att anordna fler träningstävlingar, vilket ger förutsättning att få uppleva tävlingar i mindre skala och med möjligheten att åka med eller utan tidtagning, berättar Jessica Mogren barn – och ungdomsledare i Västerås SK.

För att göra tävlandet än mer naturligt köpte föreningen in nummerlappar till varje barn, med barnets namn tryckt på nummerlappen, vilket fick flera positiva effekter.

-Sedan nummerlapparna delades ut har de använts på samtliga träningar. Det har skapat en fantastisk gemenskap och tillhörighet mellan grupperna, då alla nu kan nämna varandras namn. Dessutom kan vi på ett naturligt sätt inkludera tävlingsmoment i träningsverksamheten, så det här har verkligen lett till flera positiva saker, fortsätter Jessica.

För att alla barn och ungdomar ska fokusera på sin egen utveckling redovisas inga tider, utan alla får se sin egen tid och kan då jämföra med sig själv tidigare tillfällen.

-Vi märker nu ett ökat sug efter tävling och våra ungdomar vill även åka på större tävlingar utanför distriktet, vilket är jättekul. Det har även lett till en ökad lagkänsla. I mitten på december åker vi till Orsa på läger och självklart är nummerlapparna med dit, avslutar Jessica.

Fler tips kopplat till tävling för unga:

 • Tävling för gynnsam utveckling - motoriska moment i tävling
  Framförallt för de yngsta, barn upp till och med 8 år.

 • Varierat tävlingsutbud i skiddistriktet
  Studier bland ungdomar visar att favorit tävlingsformen varierar stort samt att många av våra ungdomar önskar en större variation i utbudet. Så ska vi nå så många som möjligt krävs det att vi erbjuder det smörgåsbord av tävlingar vi faktiskt har.

 • Vuxnas beteende i samband med tävling
  Vad vuxna premierar och fokuserar på smittar av sig på barn och ungdomar. Så tänk på hur ni hejar och vilka frågor ni ställer före och efter en tävling.

 • Progression i tävling precis som i träning
  Precis som Västerås SK berättar om är det bäst att påbörja tävlande i sitt närområde – föreningen och sen succesivt testa större tävlingar. Det gäller oavsett ålder. Dessutom är det positivt att ha nya utmaningar att se framemot.

Hur Västerås SK jobbade med tävling för unga var ett exempel här finns ytterligare inspiration:I Blågula vägen, längdskidåkningens utvecklingsmodell kan ni läsa mer om tävling för unga, här finns även en film om tävling på barns villkor. V

isa den gärna för föräldrar och ledare i er förening, och fundera samtidigt vad ni kan göra för att inkludera fler i tävlingsgemenskapen.Arrangerar ni en tävling som är populär hos barn och ungdomar? Hör gärna av er, så delar vi det gärna när möjlighet finns!
Kontakta Jenny Limby: jenny.limby@skidor.com Öppnas i nytt fönster.Senast uppdaterad
2023-01-02
Publicerad
2021-12-02

UPPTÄCK MER

Spännande masstart halvvägs genom Tour de Ski

Masstarten i Oberstdorf är i mål, vilket innebär att Tour de Ski är ha...

LÄS NYHETEN

Dyvik blir 14:e längdåkare i OS-truppen

Anna Dyvik blir den 14:e svenska längdåkaren som tas ut till OS i Peki...

LÄS NYHETEN

Magnus Myhr först ut som tävlingsledare för Smart Energy Cup

Bruksvallarna var tidigare i december först ut som arrangör för Smart ...

LÄS NYHETEN

Åtta längdåkare ansluter till OS-truppen

Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, delade ut OS-biljetter till ytterlig...

LÄS NYHETEN

Stafettglädje i Bergeforsen med Valla lika

Utrustning och vallning är en del av längdskidåkningen, en del där vi ...

LÄS NYHETEN

Efterlängtad premiär för juniorerna i BAUHAUS Cup

I helgen arrangerades den första deltävlingen i BAUHAUS Cup i Idre. I ...

LÄS NYHETEN

Spännande masstart halvvägs genom Tour de Ski

Masstarten i Oberstdorf är i mål, vilket innebär att Tour de Ski är ha...

LÄS NYHETEN

Dyvik blir 14:e längdåkare i OS-truppen

Anna Dyvik blir den 14:e svenska längdåkaren som tas ut till OS i Peki...

LÄS NYHETEN

Magnus Myhr först ut som tävlingsledare för Smart Energy Cup

Bruksvallarna var tidigare i december först ut som arrangör för Smart ...

LÄS NYHETEN

Åtta längdåkare ansluter till OS-truppen

Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, delade ut OS-biljetter till ytterlig...

LÄS NYHETEN

Stafettglädje i Bergeforsen med Valla lika

Utrustning och vallning är en del av längdskidåkningen, en del där vi ...

LÄS NYHETEN

Efterlängtad premiär för juniorerna i BAUHAUS Cup

I helgen arrangerades den första deltävlingen i BAUHAUS Cup i Idre. I ...

LÄS NYHETEN

Längdlandslaget till Tour de Ski

Nu presenterar Svenska Skidförbundet truppen som ska representera Sver...

LÄS NYHETEN

En gyllene chans till att ge snöglädje

Med den kanonstart alla snöanläggningar har fått på den här skidsäsong...

LÄS NYHETEN

Kanonstart för snöläggare

Med en ovanligt lång och kall sammanhängande period i inledningen av s...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner

Team partner