Gå till innehåll

Längdåkning

Längdåkning

Charlotte Kalla skänker stort bidrag till moderklubben

Charlotte Kalla skänker 50 000 kronor till moderklubben IFK Tärendö. Detta efter att ha tilldelats Hejapriset från Svenska Spel i samband med hennes sista tävlingar i elitskrud. Pengar som nu ska investeras i föreningens ungdomsverksamhet.

Det var tätt mellan hyllningarna när Charlotte Kalla tävlade sina sista SM-tävlingar efter beskedet att hon nu lägger sin fantastiska elitkarriär på hyllan. Hon fick även motta Hejapriset från Svenska Spel. Ett pris som ger Charlotte möjlighet att skänka 50 000 kronor till en klubb som betytt lite extra.  

 

En klubb hon valde utan att tveka – Moderklubben IFK Tärendö.

 

– Allt har sin början och allt har sitt slut. Jag har många att tacka som bidragit under min äventyrliga resa som skidåkare. Men klubben i mitt hjärta är och förblir alltid IFK Tärendö, säger Charlotte Kalla.

 

Pengar som nu ska investeras i föreningens ungdomsverksamhet. 

För IFK Tärendö betyder stödet mycket. 

– Det är fantastiskt roligt att Charlotte vill skänka Hejapriset till hennes moderförening IFK Tärendö och ungdomsverksamheten här. Vår plan är att inhämta ungdomarnas önskemål om vad vi kan göra för att utveckla och stimulera ungdomsidrotten inom IFK Tärendö och utifrån det använda pengarna, säger Maj-Lis Ejderlöf, ordförande IFK Tärendö.

 

SM-veckan i Piteå var Charlotte Kallas sista tävlingar som elitidrottare. Under lördagen fick hon ta emot Hejapriset och publikens jubel när en fantastisk skidåkare och karriär hyllades.

– Det var ledarna hemma i Tornedalen, med Sven Vinsa i spetsen, som fick mig på spåret och tidigt älska längdskidåkning. Vi räknade inte minuter och sekunder, det var skid- och rörelseglädjen som gällde på träningarna. Tävlingsresultaten hade underordnad betydelse, länge. Gemenskapen, och det att få utöva sin sport på egna villkor, grundade mitt skidintresse i all sin enkelhet. Steg för steg tog vi utvecklingen framåt, mot UDM och USM och små formtoppningar, säger Charlotte Kalla.

 

 – Jag fick växa in i elitidrotten med sans och balans innan de stora utmaningarna väntade. När nu cirkeln sluts i min idrottskarriär är valet givet, IFK Tärendö förtjänar pengarna. Och inte bara det, utan all kärlek och respekt för det klubben gjort för mig. Jag är evigt tacksam, avslutar hon.

 

Joakim Mörnefält, kommunikationsdirektör på Svenska Spel, betonar vikten av att ge tillbaka till ungdomsidrotten.

 

– Svenska Spel är Sveriges största idrottssponsor, från gräsrot till elit. Det känns självklart att vi möjliggör för Charlotte Kalla, en av våra främsta atleter någonsin, att ge tillbaka till en förening som betyder mycket för henne. Idrotten är en viktig samlingsplats för såväl unga som gamla och jag är övertygad om att IFK Tärendö kommer förvalta medlen på ett ypperligt sätt, säger Joakim Mörnefält.   

 
Senast uppdaterad
2022-03-30
Publicerad
2022-03-30

UPPTÄCK MER

INSTÄLLT! Stjärntätt i svenska truppen till Rovaniemi

Skandinaviska cupen inviger 2023 med tävlingar i finska Rovaniemi, 6–8...

LÄS NYHETEN

Längdskidlandslaget till Tour de Ski

Efter en kort julledighet har det äntligen blivit dags för världscup o...

LÄS NYHETEN

En historiskt bra säsongstart för längdlandslaget

Välförtjänt väntar ett kortare juluppehåll för vårt landslag. Landslag...

LÄS NYHETEN

John Leander från Åsarna IK vinner Hejapriset och hyllar hemmaföreningen

Svenska Spels Hejapris tillfaller den åkare som förbättrade sina ranki...

LÄS NYHETEN

Med hänvisning till allemansrätten

Nu fylls skidspår över hela landet med glada skidåkare. Men ibland upp...

LÄS NYHETEN

Dubbelt Sundling när Östersundstävlingar fick stjärnglans

Skandinaviska cupen och Ford Smart Energy Cup samsades om samma arrang...

LÄS NYHETEN

INSTÄLLT! Stjärntätt i svenska truppen till Rovaniemi

Skandinaviska cupen inviger 2023 med tävlingar i finska Rovaniemi, 6–8...

LÄS NYHETEN

Längdskidlandslaget till Tour de Ski

Efter en kort julledighet har det äntligen blivit dags för världscup o...

LÄS NYHETEN

En historiskt bra säsongstart för längdlandslaget

Välförtjänt väntar ett kortare juluppehåll för vårt landslag. Landslag...

LÄS NYHETEN

John Leander från Åsarna IK vinner Hejapriset och hyllar hemmaföreningen

Svenska Spels Hejapris tillfaller den åkare som förbättrade sina ranki...

LÄS NYHETEN

Med hänvisning till allemansrätten

Nu fylls skidspår över hela landet med glada skidåkare. Men ibland upp...

LÄS NYHETEN

Dubbelt Sundling när Östersundstävlingar fick stjärnglans

Skandinaviska cupen och Ford Smart Energy Cup samsades om samma arrang...

LÄS NYHETEN

De är klara för VM i Planica

Med 64 dagar kvar till VM i Planica 2023 har det blivit dags att prese...

LÄS NYHETEN

Återbetalning av energiskatt för snötillverkning

En tidig julklapp för alla som tillverkar snö? Om förutsättningarna är...

LÄS NYHETEN

Piteå Elit inspirerar ungdomar

Piteå Elit är en elitförening med många av våra mest framgångsrika län...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner

Team partner