
Foto: SSF
Ski Team Ungdomscup 2023 blev en riktig skidfest
Glada ungdomar som hejar på varandra. Alla ger järnet i skidspåret och sprudlar av glädje då de får träffas under Ski Team Ungdomscup. Det tillsammans med strålande sol i tre dagar skapade en skidfest som många kommer minnas.
Ski Team Ungdomscup för landets 13–14 åringar avgjordes för andra året i Örnsköldsvik. Det här är tävlingen då skidungdomarna får chansen att tävla som ett lag, då tävlingen är en distriktskamp. Just det att få tillhöra ett lag som individuell idrottare är något som ungdomarna verkligen lyfter som en bidragande anledning till att den här helgen ofta beskrivs som ”bästa helgen på hela vintern”.
Den inledande dagen genomfördes distanstävlingen på 3,8 km och den alltid lika stämningsfulla invigningen senare på kvällen. I år var det en magisk stämning på torget i Örnsköldsvik centrum med flera spontana framträdanden av distrikten på scenen. Det skulle nästan behövts en större scen för att kunna ta emot alla ungdomar som önskade bidra med stämningshöjande uppträdanden.
Tävlingarna gick sen vidare med sprint och skicross på lördagen. Ungdomarna bjöd på fartfyllda tävlingar och vi fick se många åkare med bländande teknik i de krävande terrängvågorna i Vårbys skicross bana. Hela tiden ivrigt påhejade av lagkompisar, ledare och alla andra ungdomar som redan hade gjort eller snart skulle göra sitt race.
Just det att ungdomarna verkligen hejade fram alla som var på plats skapade ett underbart tävlingsklimat och fantastisk stämning samtliga tävlingsdagar.
Ski Team Ungdomscup avslutades med stafetter den sista dagen. Skicrossstafetten var först ut och här var det spänning på högsta nivå med full fart i den tekniskt krävande banan. Jämtland-Härjedalen visade en bländande teknik och lyckades ta hem segern före Dalarna och Stockholm.

Norrbottens lag i skicross stafetten hejas fram
Innan den korta stafetten tog över fick ungdomarna chansen att heja på sina ledare i den alltid lika rafflande ledarstafetten. Att få se sina ledare ge järnet, satsa utför terrängvågorna och några av dem satsa lite väl hårt så de råkar ut för ett fall. Men resa sig upp och på ganska stumma ben ge allt vad som finns in till mållinjen, visar ett viktigt perspektiv av tävlingsglädje för våra skidungdomar. Allt under enormt stöd av ungdomarna som springer fram och tillbaka mellan spåren för att heja på sina ledare.
Den korta stafetten blev riktigt tajt och intensiv med hela 47 lag på startlinjen. Det var imponerande att se hur ungdomarna fixade växlingarna när alla lag i stort sett var samlade in på den första växlingen. Efter fyra snabba sträckor stod Dalarna som segrare före Medelpad och Västerbotten. Den långa stafetten avslutade hela helgen och även här tog Dalarna hem segern före Göteborg och Medelpad.
En spännande stund väntade innan slutresultatet för Ski Team Ungdomscup stod klart. Men med så många glada ungdomar på plats blir en stunds väntan inte tråkig, utan då bjöds det än en gång på flera uppträdanden av distrikten.
När samtliga dagar räknades samman stod Dalarna som segrare, följt av Medelpad på andra plats och Jämtland-Härjedalen som trea. Stort grattis!
Som avslutning på den här sammanfattningen kommer här några kommentarer från deltagande ungdomar.
Det är så häftigt att se hur många ungdomar som åker längdskidor, det har jag aldrig fattat innan den här helgen.
Det bästa med helgen är stafetterna, både att åka själva och heja på alla andra.
Stämningen här på plats är det klart bästa – den är magisk!
Vid ett samtal med tre killar från Medelpad blev det extra tydligt hur viktigt det är med olika tävlingsformer. På frågan vad som varit det bästa under helgen svarar en ”Distansloppet”, den andra ”Sprinten” och den tredje ”Skicrossen”
Så genom tre olika tävlingsformer hade alla fått åka det de gillade bäst.
Stort tack till Vårby IK som i samarbete med Hägglunds Ski Team gjort ett fantastiskt arrangemang och tack till Swix som gjort den gemensamma vallningen möjlig att genomföra!
Ta del av sändningen från Ski Team Ungdomscup Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Länk till alla resultat Ski Team Ungdomscup 2023 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
2023-03-13
2023-03-13
Ulrika Sterner, SSF