
Glädje och gemenskap på Walter Wallberg Session på LiMo
I helgen arrangerades Walter Wallberg Session på träningsanläggningen LiMo på Lillsved. Med på lägret var 30 puckelåkare i åldern 10–17 år som tillsammans med Walter tränade fys, trampolin och hoppade i hopprampen.
Precis innan många av åkarna åker upp till Idre Fjäll för höstlovsträning i den nya puckelbacken genomfördes Walter Wallberg Session på LiMo, Lillsved Freestyle- och träningsarena, tillsammans med BAUHAUS. En bra uppladdning och pepp inför den stundande vintersäsongen med träningar och tävlingar.
På lägret fick alla åkare vara med på ett träningspass som Walter höll i. Roliga lekövningar blandades med övningar som Walter själv kör med kroppsvikten som belastning. Han gick också igenom vikten av att vara allsidigt tränad och hur man på ett lekfullt sätt kan hitta glädje och motivation i sin träning.
Väl i hopprampen var Walter med och det var flera av åkarna som tänjde på gränserna, klev utanför komfortzonen och vågade prova saker som de inte gjort förut.

Tillsammans med Walter var det tränare från Värmdö Freestyle MT som höll i träningen. Gruppen delades upp i två grupper för att träningen skulle bli så effektiv som möjligt.
Lägret genomsyrades av att göra saker tillsammans och att stötta varandra. Under lunchen genomfördes en samling där Walter tillsammans med Hans Olsson från BAUHAUS och tidigare alpin åkare i svenska landslaget pratade om känslor som uppstår inom idrotten med alla deltagare och vikten av att våga prata om det som känns jobbigt. BAUHAUS har ett pågående samarbete med Avicii Arena som jobbar aktivt för att stärka ungas psykiska hälsa.
Ett mycket lyckat och uppskattat läger av åkarna och redan nu planeras det en uppföljning på LiMo när vintersäsongen är över.
Kolla in filmen från lägret
2023-10-30
2023-10-30
Clara Sjölund, SSF
Erik Danielsson
erik.danielsson@skidor.com