Startgate Camp & utbildning i Tänndalen
När det i ett sent skede bestämdes att den alpina världscupen flyttades till Åre pga. snöbristen i alperna fick skicrossgänget göra en snabb omplanering av det läger vi skulle ha haft i Duved.
Vi bestämde oss för att köra samma helg men att flytta lägret till Hamra, Tänndalen i lite mindre format. Vi tappade ett gäng deltagare från Åre med omnejd eftersom det behövdes ett gäng funktionärer på WC, men vi fick några nya istället.
Lägret var uppdelat i två delar, en träningsdel för barn/ungdom och en utbildning för ledare.
Skicrosslegenden Lars Lewén höll i barn-/ungdomsdelen med hjälp av veteranen Mats Forslund, och utbildningsansvarig Patric Ahlgren tog hand om ledarna.
Extra roligt att SVT var på plats och filmade för Lilla sportspegeln på söndagen!
Lars berättar om barn-/ungdomscampet:
Under luciahelgen körde vi säsongens första skicrossläger för ungdomar. Detta gick av stapeln i Hamra/Tänndalen.
Vi lade fokus på att lära ungdomarna att hela tiden vara rörliga och dynamiska i sin åkning, men även att hitta snabbheten i starten. Banan var lite begränsad efter snötillgången men vi lyckades ändå klämma in 8 rollers, hopp och en velodromsväng. Detta var perfekt träning för alla ungdomar som var på plats!
På 2 dagar så blev alla väldigt mycket snabbare både i starten i och sin åkning. Det som verkade svårt på lördagen, gick superlätt på söndag eftermiddag! Väldigt kul att se!
Något som förgyllde söndagen var att Lilla Sportspegeln var med och filmade hela dagen, samt att landslagsåkarna Anna Holmlund, Sandra Näslund, Victor Öhling Norberg och vår finske landslagsåkare Jouni Pellinen var med och gav goda råd och tips. Det blev även några heat med utmaningar mellan de stora stjärnorna och ungdomarna.
Detta läger gav mersmak och vi kommer förmodligen arrangera ett nytt liknande läger inom en ganska snar framtid.
Patric om utbildningsdelen:
Efter ändrad ort från Duved till Tänndalen så blev vi ett lite mindre gäng på utbildningen. Vi startade upp på lördagen i -17 med lätt åkning framförallt i rullarna och massor av diskussioner kring skicross.
Vi hann med flertalet åk. På eftermiddagen gick vi även igenom Skidor vill och följde upp det med diskussion.
På söndagen testade vi på att få lite luft under skidorna samt farten i banan ökade väsentligt. Vi gjorde en gemensam återkoppling samt hittade lite nya kanaler.
Tack för att ni verkar som ambassadörer för Skicross
Stort tack till Hamra och alla andra inblandade från Patric Ahlgren, Lars Lewén och Mats Forslund!
Foto Mats Forslund
2023-01-03
2014-12-17