
Dalarna tog hem segern i årets Folksam Cup
Under tre härliga tävlingsdagar har 341 ungdomar från Skåne i söder till Norrbotten i norr kämpat i skidspåren och haft skoj tillsammans. När de avslutande stafetterna var genomförda stod Dalarna som totalsegrare.
Folksam Cup inleddes i strålande solsken med en riktigt rolig och krävande tekniksprint på lördagen. Ungdomarna var väldigt nöjda över den knixiga och fartfyllda banan, men det var även många som var förvånade över hur fysiskt krävande den blev innan de skar mållinjen.
Tävlingarna fortsatte med prolog och jaktstart under söndagen. För att sen avslutas på måndag med både parstafett och traditionell stafett i ymnigt snöfall.
Dalarna tog hem segern i distriktskampen fölt av Jämtland-Härjedalen på andra plats och Ångermanland på tredjeplatsen.
Ett stort tack till Järpen SK och Duveds IF för ett strålande arrangemang!
Läs mer på http://folksamcup.se/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
2023-01-02
2020-03-02