Gå till innehåll

Längdåkning

Längdåkning

Blågula vägen - Utrustning och vallning

Gör som skidföreningen Luleå Gjutaren, förenkla och avdramatisera utrustning och vallning för att ge fler möjlighet att uppleva skidglädje!

Utrustning och vallning är en naturlig del av längdskidåkning. Samtidigt är det en del som både kan skapa glädje och frustration. En del tycker att utrustning och vallning är enkelt, en del tycker att det är lagom och en del tycker att det är svårt. I vår utvecklingsmodell Blågula vägen får ni i föreningen konkreta tips på hur ni kan jobba tillsammans och genom det förenkla.

Skidföreningen Luleå Gjutaren utgår ifrån Blågula vägen för att försöka förenkla så mycket som möjligt kring utrustning och vallning.

- Varje höst genomför vi en bytardag för att få ner kostnaderna och göra det enkelt för våra medlemmar att hitta utrustning som passar dem. Vi har också en köp- och säljfunktion på hemsidan där medlemmarna kan köpa och sälja begagnad utrustning, berättar Jens Kärrman ordförande i Luleå Gjutarens IF. 

Med utgångspunkt från Svenska Skidförbundets riktlinjer för barn- och ungdomsverksamhet har Luleå Gjutaren tagit fram rekommendationer och tips för utrustning och vallning. Jens beskriver att de eftersträvar ett öppet klimat där de försöker hjälpa och stötta varandra både vid träning och tävling. 

- I år är ambitionen att ha vallarekommendationer i samband med våra arrangemang, men det finns säkert mer att göra för att underlätta för barn och föräldrar både i samband med tävling och träning, säger Jens. 

Varje år genomför Luleå Gjutaren grundläggande vallakurser för både nya och gamla medlemmar. Det skapar trygghet och erfarenhetsutbyte kring vallning och många inser förhoppningsvis att det inte behöver vara så komplicerat. 

- Till vintern har vi planerat att våra ungdomar ska få testa att valla själv vid några träningar. Det tror vi är ett bra sätt att avdramatisera vallningen och vi vet också att ungdomar växer av att ta ansvar. Att kunna valla själv är en del av att skapa ett livslångt skidintresse, avslutar Jens.

Härligt med exempel från er ute i föreningarna och vi vet att många av er har bra arbetssätt kring vallning och utrustning, vilket gör att fler tycker att det blir enklare och roligare. Tveka inte att höra av er om ni vill dela med er.

Avslutningsvis vill vi poängtera att hur bra skidorna kommer att fungera beror till ca 70 % på skidans egenskaper, ca 20 % på struktur/belag och ca 10 % på vallning. I grunden handlar det alltså om att ha rätt utrustning som är anpassad för dig hellre än att utrustningen är ny. Precis som Luleå Gjutaren kan du ta hjälp av någon i föreningen, eller ställa frågor till en erfaren sporthandlare när det är dags att köpa utrustning. När du väljer skidor bör du i första hand anpassa efter din vikt och skidornas spann.

På sidan 38–40 i Blågula vägen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (länk) kan du läsa mer om utrustning och vallning.

Vill du/ni beställa en tryckt upplaga av Blågula vägen?
Skicka då din beställning till order@skidor.com. Kostnad 50 kr/st.

Frågor och funderingar kontakta våra längdkonsulenter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Senast uppdaterad
2023-01-02
Publicerad
2021-11-08

UPPTÄCK MER

Spännande masstart halvvägs genom Tour de Ski

Masstarten i Oberstdorf är i mål, vilket innebär att Tour de Ski är ha...

LÄS NYHETEN

Dyvik blir 14:e längdåkare i OS-truppen

Anna Dyvik blir den 14:e svenska längdåkaren som tas ut till OS i Peki...

LÄS NYHETEN

Magnus Myhr först ut som tävlingsledare för Smart Energy Cup

Bruksvallarna var tidigare i december först ut som arrangör för Smart ...

LÄS NYHETEN

Åtta längdåkare ansluter till OS-truppen

Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, delade ut OS-biljetter till ytterlig...

LÄS NYHETEN

Stafettglädje i Bergeforsen med Valla lika

Utrustning och vallning är en del av längdskidåkningen, en del där vi ...

LÄS NYHETEN

Efterlängtad premiär för juniorerna i BAUHAUS Cup

I helgen arrangerades den första deltävlingen i BAUHAUS Cup i Idre. I ...

LÄS NYHETEN

Spännande masstart halvvägs genom Tour de Ski

Masstarten i Oberstdorf är i mål, vilket innebär att Tour de Ski är ha...

LÄS NYHETEN

Dyvik blir 14:e längdåkare i OS-truppen

Anna Dyvik blir den 14:e svenska längdåkaren som tas ut till OS i Peki...

LÄS NYHETEN

Magnus Myhr först ut som tävlingsledare för Smart Energy Cup

Bruksvallarna var tidigare i december först ut som arrangör för Smart ...

LÄS NYHETEN

Åtta längdåkare ansluter till OS-truppen

Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, delade ut OS-biljetter till ytterlig...

LÄS NYHETEN

Stafettglädje i Bergeforsen med Valla lika

Utrustning och vallning är en del av längdskidåkningen, en del där vi ...

LÄS NYHETEN

Efterlängtad premiär för juniorerna i BAUHAUS Cup

I helgen arrangerades den första deltävlingen i BAUHAUS Cup i Idre. I ...

LÄS NYHETEN

Längdlandslaget till Tour de Ski

Nu presenterar Svenska Skidförbundet truppen som ska representera Sver...

LÄS NYHETEN

En gyllene chans till att ge snöglädje

Med den kanonstart alla snöanläggningar har fått på den här skidsäsong...

LÄS NYHETEN

Kanonstart för snöläggare

Med en ovanligt lång och kall sammanhängande period i inledningen av s...

LÄS NYHETEN

Main partner

Premium partner

Team partner