Gå till innehåll

Längdåkning

Invigning multibana Trollhättan

Foto Trollhättan SOK

Prova-på i fokus vid invigningen av Trollhättans nya multiarena

Rullskidor, cyklar av olika slag, framerunners, sitskis och digital ledsagare - allt stod uppdukat och testades flitigt under invigningen av nya asfaltsslingan och multiarenan i Trollhättan.

Utvecklingen för säker rullsport med anläggandet av trafiksäkra asfaltsslingor dedikerade för motion och rullsport fortsätter sin fantastiska resa. Nu är även asfaltsslingan i Trollhättan färdigbyggd och invigd.

Fokus på invigningen var det breda nyttjandet av asfaltsslingan och hela multiarenan där alla som ville kunde prova på att sa sig fram på på olika sätt. Trollhättans Skid- och Orienteringsklubb stod för utlåning av rullskidor, Fritidsbanken för cyklar och framerunners och Svenska Skidförbundet för sitskis och digital ledsagare.

Invigning av multibana i Trollhättan

Foto Trollhättans Stad

Tomas Stigsson hjälper barn, ungdomar och vuxna på med rullskidor och hjälm och ger tips och råd på premiärturen.

- Fantastiskt roligt att vi har fått till den här multiarenan och asfaltsslingan i Trollhättan. Nu kan vi köra föreningsaktiviteter med barn och ungdomar i säker miljö. Under Trolhättan Action Week genomförde vi första tävlingen på asfaltslingan när vi arrangerade rullskidskyttetävling, säger Tomas.

Invigning av multibana i Trollhättan

Foto Trollhättans Stad

- Tillsammans med snösäkringen med tillverkad snö vintertid har vi nu med asfaltsslingan skapat en året-runt-anläggning för längdskidor och skidskytte. Därutöver kan vi både springa, orientera och cykla i skogarna året runt så det har verkligen blivit en multiarena med vår klubbstuga i centrum, säger Pablo Vergara ordförande i föreningen.

Invigning av multibana i Trollhättan

Foto Trollhättans Stad

Gabriel Van Der Eerden är engagerad i den nybildade paraverksamheten. Att åka rullskidor på sitski är en än större utmaning än att åka sitski på skidor och snö där det finns ett spår att följa. Det märker Gabriel som provar två olika varianter av sitskis.

- Det behövs en hel del intrimning av hjulinställning men även övning av att hitta en bra position och balans så att inte rullskidorna drar snett, säger Gabriel. Och så behövs det mycket övning i att göra riktningsförändringar. Prova-på-turen blir ett rejält träningspass som får svetten att rinna.

Invigning multibana i Trollhättan

Foto Trollhättans Stad

Att stanna med rullskidor är svårt i allmänhet och ännu svårare på en sit ski. Tanken var att ett par rullskidor med broms styrd via blåtandsstyrning från stavhandtagen skulle testas, men de blev fast i postgången och hann inte fram i tid till invigningen. Utvärdering kommer att göras senare av Svenska Skidförbundet när de anländer.

- De sitskis som vi nu har införskaffat till skidförbundet är främst tänkt till vinterskidåkning, berättar Jonas Braam, anläggningskonsulent på Svenska Skidförbundet. För skidåkning på barmark och asfaltsslingor så finns det speciella sitskis som har större hjul och som har en hjulupphängning som är mer lik en skejtbord vilket gör att det är lättare att svänga genom att luta med och flytta kroppstyngden till vänster eller till höger. Och så har även de blåtandsstyrning via stavhandtagen.

- Att ytterligare en ny asfaltsslinga och multiarena blir klar är skäl nog att delta här och fira stort, men huvudanledningen till att jag är med på plats här idag är att just visa upp och informera om att tillgängliggöra längdskidsporten till fler med hjälp av sitskis och digital ledsagning. Genom att prova på och klämma och känna så hoppas vi att det inspirerar till egna inköp hos fler föreningar och anläggningar, säger Jonas.

Aslan Agirman från Fritidsbanken i Trollhättan var den som kontaktade Jonas och bad om att få med parautrustningen vid invigningen.

- Vi har ett stort intresse av att ge möjlighet till fler att komma ut i rörelse och motion. När vi nu kommer ha så fina förutsättningar året runt för skidsport med asfaltsslinga och snösäkrade längdskidsspår som avlöser varandra till en 365-dagarsverksamhet så vill vi även i Fritidsbanken köpa in sitskis tillsammans med förening och kommun, berättar Aslan.

Fritidsbanken i Trollhättan har redan en imponerande utrustningsuppsättning av olika former av cyklar och framerunners anpassade för olika behov. Och Trollhättans kommun har nyligen köpt in en digital ledsagare som nu gör det möjlighet för personer som är blind eller som har stor synnedsättning att motionera på ett mer självständigt sätt. Nästa steg är sitskis.

Invigning av multibana i Trollhättan

Foto Trollhättans Stad

- Det var oerhört värdefullt att få se och testa utrustningen. Och speciellt att få tips från anläggningskonsulenten om hur förening, Trollhättan Stad och Fritidsbanken tillsammans kan hjälpas åt med finansieringen till inköp, där förening kan göra bidragsansökan till RF-SISUs parautrustningsstöd med Trollhättans Stad och Fritidsbanken som medfinansiärer, säger Margareta Mandinger, kassör i Trollhättan SOK.

Asfaltsslingan

Asfaltsslingan har finansierats med stöd från Allmänna Arvsfonden med Trollhättans Stad och Trollhättans SOK som medfinansiärer.

Den övre delen var färdig redan i höstas, medan de nedre slingorna över de sankare viltängsmarkerna fått ligga till sig med överlast under vintern och asfalterades under sommaren.

Vid den övre slingan finns en större skidaktivitetsyta för lek, stafetter, teknik och övningar, samt en skidskyttevall för luftgevärsskytte. De nedre slingorna är indelade i tre delar, vilket gör att variationsmöjligheterna blir stora.

Anslutningen mellan den övre och de nedre slingorna är inte perfekt ännu, då den avslutas med en kurva där farten idag lätt kan bli för hög. Att se över förbättringar kring detta står nu högt upp på önskelistan från föreningen så att båda övre och nedre slingorna kan nyttjas tillsammans för många fler. Det är totalt 3000 meter asfaltssegment, men genom att nyttja alla variationsmöjligheter så kan man få ett unikt varv på hela 4,5 km.

Multibana Trollhättan 4,5 km

Genom att nyttja alla kombinationer på nedre slingorna blir totallängden på ett varv 4,5 km

Har du frågor kring asfaltsslingor eller parautrustning för längdskidor, kontakta anläggningskonsulent Jonas Braam på telefon 0733-223222 eller mejl Jonas.Braam@skidor.com

Senast uppdaterad
2025-09-25
Publicerad
2025-09-25
Skribent
Jonas Braam, SSF

UPPTÄCK MER

Dubbla pallplatser för damerna i den nya distansen i Tour de Ski

För första gången genomfördes ett lopp över 5 km uppdelat i fyra heat ...

LÄS NYHETEN

Anger och Karlsson bästa svenskar i andra etappen av Tour de Ski

Edvin Anger och Frida Karlsson blev bästa svenskar över 10 km fristil ...

LÄS NYHETEN

Mot alla odds – skidglädje för alla barn från Norrby till Hestra

Med start i Norrby får barn en chans att upptäcka längdskidåkning geme...

LÄS NYHETEN

Ansökan cup-tävling i rullskidor

Utvecklingen av den nationella cupen sommartid fortsätter, nu öppnas m...

LÄS NYHETEN

Beslut om tävlingstilldelning

Svenska Skidförbundets tävlingsprogramgrupp för längd- och rullskidåkn...

LÄS NYHETEN

Vinsa och Danielsson prisas med Hejapriset i Östersund

När den klassiska 20-kilometersstarten avgjordes i Östersund i helgen ...

LÄS NYHETEN

Dubbla pallplatser för damerna i den nya distansen i Tour de Ski

För första gången genomfördes ett lopp över 5 km uppdelat i fyra heat ...

LÄS NYHETEN

Anger och Karlsson bästa svenskar i andra etappen av Tour de Ski

Edvin Anger och Frida Karlsson blev bästa svenskar över 10 km fristil ...

LÄS NYHETEN

Mot alla odds – skidglädje för alla barn från Norrby till Hestra

Med start i Norrby får barn en chans att upptäcka längdskidåkning geme...

LÄS NYHETEN

Ansökan cup-tävling i rullskidor

Utvecklingen av den nationella cupen sommartid fortsätter, nu öppnas m...

LÄS NYHETEN

Beslut om tävlingstilldelning

Svenska Skidförbundets tävlingsprogramgrupp för längd- och rullskidåkn...

LÄS NYHETEN

Vinsa och Danielsson prisas med Hejapriset i Östersund

När den klassiska 20-kilometersstarten avgjordes i Östersund i helgen ...

LÄS NYHETEN

Möjlighet till valla stöd på ungdoms-SM i Örnsköldsvik

Den 30 januari startar USM i längdskidor i Örnsköldsvik. Förutom spänn...

LÄS NYHETEN

Längdlandslaget till Skandinaviska Cupen i Hakunila

Skandinaviska Cupen inviger 2026 med tävlingar i finska Hakunila, 2–4 ...

LÄS NYHETEN

Längdlandslaget till Tour de Ski

Den 28 december till 4 januari möts världseliten i längdåkning i Tour ...

LÄS NYHETEN

Huvudpartner

Premium partner