Gå till innehåll

Längdåkning

Längdskidåkande ungdom som gör ett hopp

Ski Team Ungdomscup 2026 – glädje, gemenskap och skidfest i Järpen

Massor av glada ungdomar som hejar på varandra, ger järnet i skidspåret och bara sprudlar av glädje då de får träffas under Ski Team Ungdomscup, tillsammans med ett grymt jobb från arrangören, ledare, vallare och samarbetspartners skapade det en skidfest som många kommer minnas.

Ski Team Ungdomscup för landets 13–14-åringar avgjordes för första året på Röjsmon Skidstadion i Järpen, med Järpens SK och Duveds IF som arrangörer. Det här är tävlingen där skidungdomarna får chansen att tävla som ett lag, eftersom tävlingen är en distriktskamp. Just det att få tillhöra ett lag som individuell idrottare är något som ungdomarna verkligen lyfter som en bidragande anledning till att den här helgen ofta beskrivs som ”bästa helgen på hela vintern”.

Redan under fredagens distanslopp på 3,6 km var stämningen på topp. Speakerparet Olle Jonsson och Sara Thorsie bidrog till energin med humor, pepp och trygghet för åkarna. Kvällen avslutades med en uppskattad invigning med fackeltåg, utlottningar, ”hejapåalla-priser” och glass – något som enligt många ungdomar var en av helgens höjdpunkter.

Lördagen fortsatte i högt tempo med sprint och skicross. Det bjöds på både teknisk briljans och ren show: kullerbyttor över mållinjen, handstående och 360-snurrar både i hoppet och in mot mål. Publiken hejade, ungdomarna sprang mellan banans partier och stämningen var konstant på topp.

Söndagens tre stafetter blev helgens höjdpunkt, där lagkänslan verkligen stod i centrum och dramatik och glädje avlöste varandra.

Skicrossstafetten inledde dagen och bjöd på full fart genom den tekniskt krävande banan. Här krävdes både mod och precision, och många lag imponerade med sin förmåga att hantera svängar, hopp och tajta partier. Dalarna visade fin teknik och tog hem segern före Ångermanland och Jämtland/Härjedalen. Publiken sprang längs spåret för att hinna heja vid så många sektioner som möjligt – vilket skapade en stämning som lyfte loppet ytterligare.

I den långa stafetten fick vi se många starka lagprestationer. Jämtland/Härjedalen avslutade otroligt starkt och knep förstaplatsen, följt av Dalarna på andra plats och mixlaget från Örebro på tredje.

Finalerna i den korta stafetten blev sedan den perfekta avslutningen på hela helgen. Här var det maximalt tryck från första stavtag när 20 lag skickades ut på en intensiv sprintbana på 550 meter. Växlingarna var tajta, hektiska och skickligt genomförda. Lagkamraterna sprang i klungor och skrek sig hesa för att heja fram sina kompisar. Dalarna tog ännu en seger, men kampen om övriga pallplatser blev en riktig nagelbitare. Uppland lyckades ta andraplatsen efter en stark slutsträcka, och ytterligare ett lag från Dalarna knep tredjeplatsen.

Alla tre ungdomsstafetterna bjöd på spänning och hög stämning, men kanske var stämningen allra bäst när det var dags för ledarna att göra upp i den rafflande lagledarstafetten.

Att se sina ledare ge järnet, satsa fullt ut i de tajta kurvorna på ett sätt som till och med medförde fall för några, och sedan resa sig upp och på ganska stumma ben ge allt ända in till mållinjen, visar ett viktigt perspektiv av tävlingsglädje för våra skidungdomar. Allt skedde under enormt stöd från ungdomarna som sprang fram och tillbaka mellan spåren för att heja på sina ledare. En extra eloge till alla som dessutom genomförde insatsen i olika varianter av utklädnad!

En uppskattad nyhet för året var aktivitetsbyn där ungdomarna kunde testa allt från pumptrack på skidor och bollsporter till fotografering med ansiktsskyltar av landslagsåkare. Dessutom var Swedbank på plats med popcornmaskinen. Tänk vilken lyx att kunna få en mugg varma popcorn efter tävlingen.
Tack till Swedbank som skapade den upplevelsen!

Ungdomarna Amanda Persson, Tyra Widenfalk och Elin Norén från Uppland sammanfattade helgen med orden:
“Roligt, massor av nya vänner, energiskt, många lärdomar, teambuilding, glitter och glass.”

Stort tack till Järpens SK och Duveds IF för ett fantastiskt arrangemang – och till Swix som gjorde den gemensamma vallningen möjlig.


Resultat och massor av bilder hittar ni här, länk Öppnas i nytt fönster.

Senast uppdaterad
2026-03-10
Publicerad
2026-03-11
Skribent
Jenny Limby

UPPTÄCK MER

Saknar du tränare? Här finns stödet för din utveckling

Svenska Skidförbundet lanserar nu Tränarpoolen på skidor.com – en sats...

LÄS NYHETEN

Anton Grahn och Emilia Eriksson tilldelas Hejapriset i Karlstad

Första delen av Svenska Spel Summer Tour gick av stapeln under SM-veck...

LÄS NYHETEN

Holmberg och Grahn sprintade hem SM-gulden i Karlstad

Johanna Holmberg slog till med SM-guld i sprintfinalen under Rullskid-...

LÄS NYHETEN

Grahn och Eriksson tog SM-guld i den heta masstarten i Karlstad

Anton Grahn och Emilia Eriksson stod högst upp på pallen när masstarte...

LÄS NYHETEN

Inför Rullskids-SM i Karlstad

27–28 juni avgörs Rullskids-SM under SM-veckan i Karlstad. Mästerskape...

LÄS NYHETEN

Promenad, rullskidor och stakmaskin var aktiviteter som satte Almedalen i rörelse

Under årets Almedalsvecka fyllde vi hamnen i Visby med rörelseglädje o...

LÄS NYHETEN

Saknar du tränare? Här finns stödet för din utveckling

Svenska Skidförbundet lanserar nu Tränarpoolen på skidor.com – en sats...

LÄS NYHETEN

Anton Grahn och Emilia Eriksson tilldelas Hejapriset i Karlstad

Första delen av Svenska Spel Summer Tour gick av stapeln under SM-veck...

LÄS NYHETEN

Holmberg och Grahn sprintade hem SM-gulden i Karlstad

Johanna Holmberg slog till med SM-guld i sprintfinalen under Rullskid-...

LÄS NYHETEN

Grahn och Eriksson tog SM-guld i den heta masstarten i Karlstad

Anton Grahn och Emilia Eriksson stod högst upp på pallen när masstarte...

LÄS NYHETEN

Inför Rullskids-SM i Karlstad

27–28 juni avgörs Rullskids-SM under SM-veckan i Karlstad. Mästerskape...

LÄS NYHETEN

Promenad, rullskidor och stakmaskin var aktiviteter som satte Almedalen i rörelse

Under årets Almedalsvecka fyllde vi hamnen i Visby med rörelseglädje o...

LÄS NYHETEN

Elsa Sörensen ny digital kommunikatör för längd, backhoppning och rullskidor

Vi hälsar Elsa Sörensen varmt välkommen som ny digital kommunikatör fö...

LÄS NYHETEN

Jonatan Lindberg tilldelas Sixten Jernbergpriset 2026

Jonatan Lindberg, IFK Mora SK, tilldelas årets Sixten Jernbergpris eft...

LÄS NYHETEN

Glädje, gemenskap och härliga utmaningar – när Landslagsskolan tog fart runt om i Skidsverige

Starten på sommaren har bjudit på något alldeles extra för ett gäng 9–...

LÄS NYHETEN

Huvudpartner

Premium partner