
Skidförbundets längdverksamhet på plats i Almedalen - skapar hälsohubb tillsammans med Novo Nordisk
I sommar tar skidförbundets längdverksamhet plats i Almedalen. För första gången medverkar Svenska Skidförbundets längd- och landslagsverksamhet under politikerveckan, i ett nytt initiativ tillsammans med samarbetspartnern Novo Nordisk. Med landslagsbussen som nav skapas en hälsohubb där rörelse, inspiration och samtal om ett hälsosammare Sverige står i fokus.
I sommar tar Svenska Skidförbundets längdverksamhet plats i Almedalen. För första gången medverkar Svenska Skidförbundets längd- och landslagsverksamhet under politikerveckan, i ett nytt initiativ tillsammans med samarbetspartnern Novo Nordisk. Med landslagsbussen som nav skapas en hälsohubb där rörelse, inspiration och samtal om ett hälsosammare Sverige står i fokus.
Vad händer i landslagsbussen?
– Ta del av inspirerande samtal på temat ”ett hälsosammare Sverige”.
– Träffa representanter för Skidförbundets längd- och landslagsorganisation för inspiration och motivation till ett vardagsliv i rörelse.
– Testa din kapacitet i stakmaskinen och utmana skidlegendaren och numera förbundets hälsocoach Anders Södergren i en stakduell.
– Samling vid bussen tisdag, onsdag och torsdag morgon kl 7 för morgonpromenad eller morgonjogg.
– Fler hälsofrämjande aktiviteter tillkommer – håll utkik i programmet!
Plats: Markplats 118, Hamnen, Visby
Sedan hösten 2025 är Novo Nordisk samarbetspartner till Svenska Skidförbundets längd- och landslagsverksamhet med en målsättning om ett hälsosammare Sverige. Med gemensamma hälsofrämjande insatser, bland annat vårvinterns längskidåkningssatsning ”Roligt i längden!”, vill vi att fler svenskar upptäcker glädjen i motion och sunda levnadsvanor. Hälsohubben i Almedalen är ännu ett exempel på det.
2026-05-20
2026-05-21
Ulrika Sterner, SSF