Victor Öhling "VÖN" Norberg i pole position
Funäsdalssonen Victor Öhling Norberg imponerade stort vid årets Skicrosspremiär i Nakiska, Kanada. Victor som gick ut med startnummer 38 kunde i mål konstateras vara hela 0,83 sekunder före näste man.
Victor som gör sin tredje säsong i Landslaget noterade idag sitt absolut bästa kvalresultat så här långt i karriären.
- Det kändes bra jag gjorde ett nästintill felfritt åk med mycket hög insats. Jag visste att jag kan åka fort men att jag skulle äta upp grabbarna på det här sättet var svårt att förutse garvar Victor.
I skuggan av Victors framgång så kunde man även konstatera att återvändande Anna Holmlund kvalade som 7 tjej, Michael Forslund som 14 man och debutanten Viktor Andersson slutade på 24 plats.
- Det var en grym laginsats idag, man blir stolt som tränare för den här gruppen. Alla har kämpat grymt hårt under försäsongen och det här var precis starten vi behövde säger tränaren John Lindh.
Att notera är att Finlands Jouni Pellinen som tränar fullt integrerad i svenska laget slutade på 11 plats.
2023-01-03
2012-12-08