
Sandra fortsätter vinna även efter VM
Sandra Näslunds form från VM i Idre håller i sig. När det var dags för världscuptävlingar i Reiteralm fick svenskan återigen kliva upp överst på prispallen och säsongens första världscupseger var därmed bärgad.
Återigen var det främsta konkurrenten Fanny Smith, från Schweiz som stod för hårdast motstånd. Trots att Sandra inte tog täten direkt från start kunde hon manövrera sig fram i fältet. Ta över ledningen och när hon skar mållinjen var det som vinnare.
Kanske inte riktigt vad hon hade förväntat sig när hon reste till Österrike, men väl på plats fungerade det mesta såväl vid kval som final. David Mobärg skadade sig i ett knä och kunde inte fullfölja tävlingen. Skadan ska inte vara av svår karaktär och närmaste tiden får visa huruvida han kan vara med vid nästa världscup som är i Georgien.
2023-01-03
2021-02-19