
Ebba Andersson tog hem sitt första individuella OS-Guld i den avslutande femmilen i Italien. Foto: Maxim Thore/Bildbyrån.
OS-Guld till Ebba Andersson i mästerskapets sista lopp
Det var ett sjukdomspräglat svenskt damlag som gav sig in i den sista femmilen i Italien. Ebba Andersson och Emma Ribom kom till start och tog hem ett guld respektive tiondeplats i loppet.
Ebba Andersson avslutade mästerskapet i Italien på bästa sätt. Hon dominerade femmilen och tog hem segern med en segermarginal på över två minuter till tvåan Heidi Weng och hela sex minuter och fyrtio till schweiziskan Nadja Kaelin på tredjeplats.
– Just nu känner jag mig tom, Det var krävande förhållanden idag och lång tid att hålla fokus men inombords så är det såklart väldigt mycket känslor, sa Ebba andersson till HBO Max efter loppet.
Ebba berättar att hon kände att vinsten var som en revansch för den snöpliga stafettsträckan med fall och bryten bindning som hon körde tidigare under mästerskapet.
– För drygt en vecka sedan ville jag bara hem och kasta ett täcke över mig, men dessa dagarna som gått sedan dess har jag byggt upp en tävlingslust och fick visa för mig själv vad jag har där ute, sa Ebba.
Resultat
- Ebba Andersson, SWE
- Heidi Weng, NOR
- Nasja Kaelin, SUI
10. Emma Ribom
Se hela resultatlistan här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
2026-02-23
2026-02-23
Samuel Björn, SSF