Siri och Olof vidare till VM-final efter personliga rekord i semifinalen
Siri och Olof vidare till VM-final
Siri Kling Andersson och Olof Abrahamsson tog sig vidare till lördagens VM-final efter att båda ha satt nya personliga rekord i semifinalen. Siri åkte 234,83km/h och Olof nådde 240,16 km/h från toppen av VM-backen.
Det gick undan ordentligt i semifinalen. Snabbast av alla var storfavoriten och hemmaåkaren Simon Billy som med smått otroliga 252,10km/h var överlägsen idag. I damklassen var även idag Italienskan Valentina Greggio snabbast med 242,26 km/h.

Siri Kling Andersson åkte 234km/h i semifinalen idag. Kan hon utmana Britta Backlunds svenska rekord i finalen? Foto: Tam-Tam
För Siri Kling Andersson var det första gången hon startade från krönet av tävlingsbacken. Hon sällar sig därmed till den lilla exklusiva skara av svenska åkare som genomfört "Toppstart i Vars". Siri var nervös inför start (ja, faktiskt) men det var verkligen ingenting som syntes när hon väl åkte: - jag försökte få till starten så att jag snabbt skulle komma ner i position men lyckades inte riktigt direkt. Det var lite slagigt och jag fick inte till armarna helt perfekt direkt. Men sedan när jag kom ner mellan de målade linjerna så var det bara att köra på. Det kändes som om jag hade bra balans hela vägen till mållinjen. När jag väl passerat så trycktes jag bak lite av vinden men det var ingen fara, sedan var jag mest euforsisk så jag glömde typ att bromsa och flög lite över ett krön på bromsplanen men det gick bra det också, säger Siri som nu både satte nytt personligt rekord med 234km/h och har säkrat minst en silvermedalj i VM.

Olof Abrahamsson, 240km/h idag. Svenska rekordet är 248 av Christian Jansson. Hur fort kör Olof i morgondagens final? Foto: Tam-Tam
Olof Abrahamsson har startat från toppen av backen en gång tidigare: - inför start tänkte jag bara att jag skulle hålla en rak linje och trycka allt jag bara vågar framåt i pjäxorna. Själva åket gick ganska bra, jag lyckades hålla en bra linje men trycktes bak lite i slutet och tog in vind men i stort sett är jag nöjd med åket. Det känns bra att äntligen ha passerat 240km/h, det var absolut ett mål den här säsongen, säger Olof som nu ligger på femteplats i VM inför morgondagens final.

Axel Abrahamsson har ett personligt rekord på 234km/h. Men idag fick han problem i åket och fick avbryta så det blev ingen Semifinal för Axel denna gång. Foto: Tam-Tam
Axel Abrahamsson var med inför dagens åkning men fick inte till sin åkning i morgonens kvartsfinal: - jag fick ett jätteslag när jag passerade gårdagens startpunkt som slog mig helt ur balans. Efter det så trycktes jag längre och längre bak av fartvinden och blev till slut tvungen att avbryta åket, säger Axel som åkte halva backen stående rakt upp men ändå passerade timingen i drygt 200km/h, men det räckte alltså inte för att gå vidare tilll semifinalen.
Dagens Superman

Bastien Montes kör skidbalett i 230km/h. Foto: SSF
Om Agnes var vår Superwoman häromdagen när hon borstade av sig efter ett fall i 208km/h och åkte igen 30 minuter senare, så var det en fransman som stal showen idag. Bastien Montes utövade skidakrobatik i den högre skolan i kanske 230km/h när först ena, och sedan andra, skidan skar ut och han på något omänskligt sätt lyckade ungå att krascha helt. Mycket imponerande räddning.
VM Final imorgon - blir det världsrekord?
Imorgon körs VM-finalen. Det kommer att gå till så att de kvalificerade åkarna samlas på toppen kl 10:30 och sedan väntar man in de perfekta förhållandena innan man påbörjar åkningen. Det kan innebära flera timmars påfrestande väntan för åkarna. Men det är vanligt med väntan i så här extrema hastigheter. Målet är att få en åkare över 255,5km/h, dvs världsrekord, och en dam över 248km/h eller helst över 250 (eller varför inte snabbast av alla, det är fullt möjligt).
Du kan följa tävlingarna på Live Timing, (åk 7): LIVE TIMING Länk till annan webbplats. men det är alltså mycket osäkert exakt när starten går. Håll utkik på våra sociala medier för ledtrådar. Vi försöker hålla er uppdaterade.
De Snabbaste Svenska skidåkarna genom tiderna
Funderar du på hur dagens hastigheter förhåller sig till övriga svenska åkares personliga rekord så kan du kolla in den här listan: Svenska 200-listan
2026-03-20
2026-03-20
Mats Abrahamsson, SSF