Gå till innehåll

SSF

En bild

Presskontakter

Kontaktinformation till medie- och sportansvariga samt övergripande kontaktvägar inom Svenska Skidförbundet.

Alpint och skicross

Lisa Johansson, kommunikationsansvarig alpint
Telefon: 070-336 7384
E-post: lisa.johansson@skidor.com

Kalle Olsson Bexell, marknads och kommunikationschef
Telefon: +46 (0)70 397 00 92
E-post: kalle.olsson@skidor.com

Karin Stolt Halvarsson, chef alpint och skicross
Telefon: +46 (0)76 828 20 07
E-post: karin.stolt.halvarsson@skidor.com

Lars Melin, landslagschef
Telefon: +46 (0)70 637 10 11
E-post: lars.melin@skidor.com

Backhoppning

Andreas Arén, sportsligt ansvarig
Telefon: +46 (0)72 228 96 97
E-post: andreas.aren@skidor.com

Freeski

Stefan Karlsson, sportchef freeski
Telefon: +46 (0)70 511 31 27
E-post: stefan.karlsson@skidor.com

Niklas Eriksson, förbundskapten
Telefon: +46 (0)73 070 63 96
E-post: niklas.eriksson@skidor.com

Puckel

Erik Danielsson, presskontakt
Telefon: +46 (0)73 02 92 882
E-post: erik.danielsson@skidor.com

Robert Hansson, sportchef puckel
Telefon: +46 (0)70–743 20 14
E-post: robert.hansson(a)skidor.com

Längdåkning

Astri Lindbäck, presskoordinator
Telefon: +46 (0)70-984 22 91
E-post: astri.lindback@skidor.com

Ulrika Sterner, kommunikationsansvarig
Telefon: + 46 (0)70-867 06 73
E-post: ulrika.sterner@skidor.com

Lars Öberg, längdchef
Telefon: +46 (0)70-622 83 12
E-post: lars.oberg@skidor.com

Anders Byström, landslagschef
mobil: +46 (0)70-372 01 26
E-post: anders.bystrom@skidor.com

Rullskidor

Ludvig Remb, grenkoordinator
Telefon: +46 (0)70 372 21 32
E-post: ludvig.remb@skidor.com

Snowboard

Stefan Karlsson, sportchef snowboard
Telefon: +46 (0)70 511 31 27
E-post: stefan.karlsson@svensksnowboard.se

Calle Sköld, förbundskapten
Telefon: +46 70 457 96 60
E-post: calle.skold@svensksnowboard.se

Speedski

Jan Magnusson, grenansvarig
Telefon: +46 (0) 70 347 11 68
E-post: jan.magnusson@valmet.com

Mats Abrahamsson, pressansvarig
Telefon: +46 (0) 700 89 89 89
E-post: mats.abrahamsson@telia.com

Telemark

Olle Collberg, förbundskapten
E-post: olle.collberg@gmail.com

Svenska Skidförbundet

Ola Strömberg, förbundsdirektör
Telefon: 070-811 99 06
E-post: ola.stromberg@skidor.com

Mattias Claesson, strategisk kommunikationschef
Telefon: +46 (0)72 743 00 35
E-post: mattias.claesson@skidor.com

Lotte Jernberg, övergripande kommunikationsansvarig
Telefon: +46 (0)70 316 43 49
E-post: lotte.jernberg@skidor.com

Katarina Fahlén, ansvarig idrottsgymnasier, Alla på snö
Telefon: +46 (0)70 372 20 41
E-post: katarina.fahlen@skidor.com

Övrig kontaktinformation

Samlingssida för övergripande kontakter

Kontaktinformation finns även under respektive idrott, område

Senast uppdaterad
2022-12-19
Publicerad
2022-11-19
Skribent
Lotte Jernberg, SSF

Prenumerera på våra pressmeddelanden

Huvudsponsor