Andra raka – vinst för Boström Müssener i Mayrhofen
Moa Boström Müssener verkar trivas i Mayrhofen. På måndagen säkrade hon första pallplatsen i Europacupen och på tisdagen toppade hon det med första vinsten. Dessutom blev Cornelia Öhlund bästa U18-åkare.
Moa Boström Müssener, som tog sin första pallplats i Europacupen på måndagen, började starkt även på tisdagen. Med startnummer sex gick hon upp på andra plats, elva hundradelar bakom italienskan Vera Tschurtschenthaler.
För övriga svenskor i Team Svenska Spel var det en blandad inledning på slalomcupen i Europacupssammanhang. Cornelia Öhlund, med startnummer 21, gick in på en stark femteplats i första åket, Liv Ceder på sjunde och Emelie Henning på nionde. Och det var korta tidsavstånd på topp 10. Från Tschurtschenthaler till Doriane Escane, Frankrike, på tionde plats skiljde endast 49 hundradelar.
Melanie Dahlberg började första åket med en 26e plats och slutade på 35e. Liza Backlund hade ett sent startnummer (45) och gick till en början in på 35e plats efter gårdagens strul då hon fick köra om sitt åk på grund av folk i banan. Det slutade med delad 48e plats för henne i första åket. Hilma Lövblom, som också hade en tung gårdag där hon ledde stort efter första åket men föll bara tre portar från mål i andra, hade också en tuff start på tisdagens slalom där hon landade på 38e plats och slutade 51a i första åket.
Moa Boström Müssener, Uppsala SLK, tog första vinsten i Europacupen i Mayrhofen. Foto: Fredrik Karlsson
Boström Müssener etta - Öhlund bästa U18
I andra åket gick det till stor del uppåt för svenskorna. Dahlberg hade ett bra andra åk och klättrade upp nio placeringar till 26e medan Lövblom klättrade 15 till 36e och Backlund tog också nio placeringar upp till 39e. Liv Ceder hade otur och körde dessvärre ur i andra. Emelie Henning tappade i andra åket och slutade på 21a plats och får därmed med sig ett gäng poäng till nästa gång.
Laget i Mayrhofen. Foto: Fredrik Karlsson
På topp 20 tappade Cornelia Öhlund en del i andra åket men slutade ändå på 15e plats och får med sig fina Europacuppoäng även i slalom från Mayrhofen. Hon blev dessutom bästa U18-åkare för dagen.
Men snabbast av alla var Moa Boström Müssener som gick om och förbi Tschurtschenthaler och fick ställa sig högst upp på pallen för första gången i Europacupen. Tschurtschenthaler tappade ytterligare en placering till tredje medan lagkamraten Lucrezia Lorenzi gå upp på andra plats, bakom Boström Müssener.
Den 1 december har herrarna sin premiär i Gurgl med två gånger storslalom på schemat.
Europacupschemat 2022/2023 >> Länk till annan webbplats.
Resultat
1) Moa Boström Müssener, 1.33.39 (SWE), 2) Lucrezia Lorenzi, +0.76 (ITA), 3) Vera Tschurtshenthaler, +0.82 (ITA), 15) Cornelia Öhlund, +1.87 (SWE), 21) Emelie Henning, +2.43 (SWE), 26) Melanie Dahlberg, +3.10 (SWE), 36) Hilma Lövblom, +3.56 (SWE), 39) Liza Backlund, +4.09 (SWE)
DNF2 Liv Ceder
2022-11-29
2022-11-29