Gå till innehåll

Speedski

Speedski

Barn och ungdomar hos Väst Alpin SK får lära sig åka fortare

Nu får andra klubbar se upp! Väst Alpin SK kommer bli riktigt snabba på skidor. När de speedskiåkande bröderna Olof och Axel Abrahamsson fick ta emot Svenska Spels Hejapris valde de nämligen att ge 10 000 kronor till hemmaklubben för speedskiträning.

– Vi blir ju så stolta när åkare från vår klubb gör så bra ifrån sig och vi är väldigt tacksamma för bidraget som Axel och Olof vill ge tillbaka till klubben. Bidraget ger oss en större möjlighet att utveckla vår fartträning för våra ungdomar. Vi har många åkare som aldrig testat speedski, så det kanske får bli en prova-på-dag, säger en glad Johan Öljemark, ordförande på Väst Alpin SK Göteborg.

Bröderna Olof och Axel Abrahamsson tillhör de absolut snabbaste på skidor – i världen. De åker nämligen speedski. En sport där det gäller att komma upp i snabbast möjliga hastighet, rakt ned för en lång och brant backe. Under Idre Speed Week deltog Olof och Axel i SM och även tre världscuptävlingar.

LÄS MER: Det här är speedski Länk till annan webbplats.

Tack vare sina prestationer belönades de med 10 000 kronor vardera genom Svenska Spels Hejapris. De valde båda att skänka hälften till sin hemmaklubb, som alltså får ta emot 10 000 kronor. Och de har en speciell önskan till klubben.

– Vi har alltid kört för Väst Alpin så därför går pengarna till dem. Men det är ju bara vår familj som kör speedski i klubben. Så vi ser väldigt gärna att bidraget går till att motivera fler ungdomar att köra speedski, som är både coolt och häftigt. Till exempel att skicka åkare till de fartläger som arrangeras varje vinter av speedskiorganisationen eller något annat som gör att fler få chansen att testa på speedski.

Hela familjen Abrahamsson älskar speeski, fr.v. Agnes, Olof, Axel och pappa Mats (som inspirerade hela familjen att börja åka speeski). Foto: Lotte Jernberg/SSF.

Den andra halvan av Hejapriset, 5 000 kronor, går till åkarna själva som tränings-/tävlingsbidrag. Medan Axel kommer satsa på ny utrustning kommer Olof använda sitt bidrag för att finansiera resor till träningar och tävlingar. Båda är mycket glada över tillskottet i kassan:

– Det är verkligen jättekul att vi får ta del av Hejapriset även inom speedski. Det var faktiskt lite snack om det uppe på start, så det gav lite extra motivation till oss alla!

Nationalarenan för speedski i Sverige, Chocken på Idre Fjäll. Foto: Tommy Persson.

Olof gjorde det snabbaste åket under dessa dagar och för det belönades han med Svenska Spels Hejapris på 10 000 kronor.

– Ja, det är det snabbaste jag någonsin har åkt här på Idre Fjäll. Backen är enormt fin, så det här var jättekul, säger Olof Abrahamsson som drabbades av Covid för några veckor sedan och därmed missade världsmästerskapen.

– Men nu är jag på gång igen, det har bara blivit bättre och bättre för varje åk, så det var ett bra sätt att sluta säsongen på, säger Olof.

Axel Månhammar Abrahamsson fick ta emot Hejapriset eftersom han anses av Svenska Skidförbundet som ett stort framtidslöfte inom speedski:

– Det känns riktigt kul att de tror på mig. Jag har ju åkt väldigt länge, men har börjat visa framfötterna i år, så förhoppningsvis tar jag en plats i landslaget till nästa säsong, säger Axel.

Motivering till Hejapriset: Axel Månhammar Abrahamsson får Svenska Spels Hejapris för att han, från en plats strax utanför landslaget, visat vilja och bra inställning för att i framtiden slå sig in i både landslag och världstopp.

Axel och Olof Abrahamsson under världscuptävlingarna i Idre. Foto: Tommy Persson.

Kontaktperson:
Johan Öljemark, ordförande
Väst Alpin SK Göteborg
Telefonnummer: 0768-97 74 49

Om Väst Alpin SK Göteborg

Väst Alpin är en av Sveriges största och mest aktiva alpina skidklubbar. Vi bedriver organiserad träning- och tävlingsverksamhet för barn och ungdomar i olika åldersgrupper. Klubben finns i Göteborg och är aktiv i stort sett hela året (augusti–maj) med mest aktivitet under tävlings- och träningsperioden januari–april. Träningen på snö sker i en (relativt) snösäker ”hemmabacke” i Ale två gånger i veckan under januari till mars.
Läs mer: www.vastalpin.se Länk till annan webbplats.

Detta är Hejapriset

Svenska Spel är Sveriges största idrottssponsor, från gräsrot till elit. Genom Hejapriset vill de uppmärksamma elitidrottare och deras prestationer, samtidigt som idrottaren får en möjlighet att ge något tillbaka till gräsrotsverksamheten i en förening/klubb som har betytt mycket för dem. På så sätt vill Svenska Spel bidra till att fler barn och unga får möjlighet att röra på sig och också få en chans att utvecklas till morgondagens landslagsåkare.

Senast uppdaterad
2023-04-18
Publicerad
2022-03-29

UPPTÄCK MER

Accelerationsstödet är tillbaka – ansök om upp till 100 000 kronor

Förra året förmedlade Svenska Skidförbundet över 6,8 miljoner kronor i...

LÄS NYHETEN

Per Kjellström utnämnd till hedersmedlem i FIS-kommittén

Per Kjellström har varit en del av internationell skid- och snowboardf...

LÄS NYHETEN

Erik – speedskilandslagets största supporter

Under världscuptävlingarna i Idre fanns som vanligt en av svensk speed...

LÄS NYHETEN

Hårda vindar stoppade näst sista världscuptävlingen

Precis enligt väderprognosen började det blåsa rejält när den näst sis...

LÄS NYHETEN

Ännu en pallplats för Britta

Rättviks Britta Backlund fortsätter åka hem pallplatser även denna säs...

LÄS NYHETEN

Speedskilandslaget laddar för världscupavslutning i Andorra

Världscupsäsongen för skidor är inte riktigt slut än. Just nu laddar d...

LÄS NYHETEN

Accelerationsstödet är tillbaka – ansök om upp till 100 000 kronor

Förra året förmedlade Svenska Skidförbundet över 6,8 miljoner kronor i...

LÄS NYHETEN

Per Kjellström utnämnd till hedersmedlem i FIS-kommittén

Per Kjellström har varit en del av internationell skid- och snowboardf...

LÄS NYHETEN

Erik – speedskilandslagets största supporter

Under världscuptävlingarna i Idre fanns som vanligt en av svensk speed...

LÄS NYHETEN

Hårda vindar stoppade näst sista världscuptävlingen

Precis enligt väderprognosen började det blåsa rejält när den näst sis...

LÄS NYHETEN

Ännu en pallplats för Britta

Rättviks Britta Backlund fortsätter åka hem pallplatser även denna säs...

LÄS NYHETEN

Speedskilandslaget laddar för världscupavslutning i Andorra

Världscupsäsongen för skidor är inte riktigt slut än. Just nu laddar d...

LÄS NYHETEN

Barn och ungdomar hos Väst Alpin SK får lära sig åka fortare

Nu får andra klubbar se upp! Väst Alpin SK kommer bli riktigt snabba p...

LÄS NYHETEN

Rättviks SLK får välbehövligt stöd på 15 000 kronor till barn- och ungdomsverksamheten

Rättviks SLK har haft några kämpiga säsonger. Nu får de ett välbehövli...

LÄS NYHETEN

Dubbelpall genom Britta och Hanna på Idre Fjäll

Det blev dubbla svenska pallplatser under den sista världscuptävlingen...

LÄS NYHETEN

Huvudsponsor

Lagsponsorer

Team partner