Gå till innehåll

SSF

A-landslag

Officiellt uttagna åkare till Svenska Skidförbundets A-landslag inför säsongen 2022/2023.

Följande åkare blev uttagna till A-landslaget i respektive idrott inför säsongen 2022/23. Vilka åkare som sedan får representera Sverige under respektive tävling bestäms löpande under säsongen, beroende på formkurva och konkurrens inom laget.

Alpint

Anna Swenn Larsson, Rättviks SLK
Charlotta Säfvenberg, Uhsk, Umeå SK
Estelle Alphand, Åre SLK
Felix Monsen, ÅRE SLK
Kristoffer Jakobsen, STORKLINTEN AK SKALP
Mattias Rönngren, ÅRE SLK
Sara Hector, Kungsbergets AK

LÄS MER: Lär dig mer om alpina landslagen

Backhoppning

Frida Westman, IF FRISKA VILJOR

LÄS MER: Lär dig mer om backhoppning

Freeski

Hugo Burvall, SUNDSVALL SLK
Isak Davidsson, BJURSÅS IK
Jesper Tjäder, ÖFS FREESTYLE
Melvin Morén, SÄLENS IF
Oliwer Magnusson, ÖFS FREESTYLE
Oscar Wester, FREESTYLEÅKARES FÖRENING

LÄS MER: Lär dig mer om freeski-landslagen

Grässkidåkning

Carl Söderlund, NORRKÖPINGS SK
Edvard Nord, NORRKÖPINGS SK

Längdåkning

Anna Dyvik, IFK MORA SK
Anton Persson, FALUN-BORLÄNGE SK
Calle Halfvarsson, SÅGMYRA SK
Ebba Andersson, SOLLEFTEÅ SKIDOR IF
Emma Ribom, PITEÅ ELIT
Jens Burman, ÅSARNA IK
Johanna Hagström, ULRICEHAMNS IF
Jonna Sundling, PITEÅ ELIT SK
Marcus Grate, IFK UMEÅ
Moa Ilar, FALUN -BORLÄNGE SK
Oskar Svensson, FALUN-BORLÄNGE SK
William Poromaa, ÅSARNA IK

LÄS MER: Lär dig mer om länglandslagen

Rullskidor

Harald Ekenberg, IK STERN
Jackline Lockner, HUDIKSVALLS IF
Jonatan Lindberg, IFK MORA SK
Linn Sömskar, IFK UMEÅ
Max Novak, OFFERDALS SK
Molly Furunäs, IFK GRÄNGESBERG
Simon Karlsson, IFK UMEÅ

Puckel

Albin Holmgren, ÅRE SLK
Emil Holmgren, ÅRE SLK
Filip Gravenfors, ÅRE SLK
Ludvig Fjällström, ÅRE SLK
Rasmus Stegfeldt, LANDSKRONA SKI-CLUB
Walter Wallberg, ÅRE SLK

LÄS MER: Lär dig mer om puckel-landslagen

Skicross

Erik Mobärg, EDSÅSDALEN SLK
David Mobärg, EDSÅSDALEN SLK
Sandra Näslund, KRAMFORS ALPINA

LÄS MER: Lär dig mer om skicross-landslagen

Snowboard

Sven Thorgren, SOLLENTUNA SLK
William Mathisen, SÄLENS IF

LÄS MER: Lär dig mer om snowboard-landslagen

Speedski

Britta Backlund, RÄTTVIKS SLK
Calle Ribbegårdh, ÅLBERGA SLK
Olof Abrahamsson, VÄST ALPIN SK GÖTEBORG

LÄS MER: Lär dig mer om speedski-landslagen

Telemark

Emma Brodén, FALKÖPINGS AIK
Karin Abrahamsson, ÖSTERSUND TELEMARK CLUB
Olle Collberg, ÖSTERSUND TELEMARK CLUB

LÄS MER: Lär dig mer om telemarkslandslaget

Senast uppdaterad
2023-01-04
Publicerad
2023-01-04
Skribent
Lotte Jernberg, SSF

Huvudsponsor